Rowerek eliptyczny i stacjonarny to jedne z najpopularniejszych sprzętów cardio, które można znaleźć na siłowniach, a także które są najchętniej kupowane jako domowy sprzęt fitness. Obie maszyny to gwarancja świetnego treningu cardio o niewielkim wysiłku, ale co je właściwie od siebie wyróżnia? Jeśli szukasz odpowiedzi na to pytanie i zastanawiasz się, który rowerek będzie dla Ciebie odpowiedni, koniecznie przeczytaj nasz artykuł! 

 

 

Co łączy obie maszyny?

Zarówno trening na rowerku eliptycznym jak i na stacjonarnym wpływa na układ sercowo-naczyniowy oraz poprawia ogólną wytrzymałość organizmu. Trening na jednej albo na drugiej maszynie jest niegroźny dla stawów i pod tym kątem bezpieczniejszy od biegania, które generuje wstrząsy i obciążenia, a także potencjalne kontuzje bioder i kostek. Rowerek eliptyczny oraz stacjonarny to idealne sprzęty dla uzyskania i zachowania dobrej kondycji i smukłej sylwetki. Obie maszyny to sprzęty cardio, a nie maszyny siłowe - wpływają na ujędrnianie ciała, a nie na jego budowę i podwajanie masy mięśniowej.

 

Trening na rowerku eliptycznym

Trening na wspomnianym rowerku odbywa się na stojąco i przypomina ruch na nartach, połączony z ruchem wchodzenia po schodach. Nogi na rowerku eliptycznym poruszają się okrężnymi ruchami w górę i w dół. Pozycja stojąca wymusza jeszcze większe skupienie na koordynacji mięśni i utrzymywaniu równowagi na urządzeniu. Rowerek eliptyczny za sprawą swojej budowy, czyli uchwytów, angażuje nie tylko dolne partie mięśniowe (uda, łydki, pośladki), ale również i górne (mięśnie grzbietu, ramiona, klatkę piersiową i brzuch). Chcąc skupić się tylko na dolnych partiach ciała, wystarczy podczas korzystania z maszyny złapać się nieruchomych uchwytów rowerka.

 

 

Zalety rowerka eliptycznego 

Trening na rowerku eliptycznym angażuje nawet 80% mięśni naszego ciała, co sprawia, że jest to idealna maszyna do kompleksowego treningu. Maszyna ta stymuluje przede wszystkim dolne partie mięśniowe, ale również i górne, jeśli zdecydujemy się na złapanie ruchomych poręczy rowerka. Pozycja stojąca oraz zaangażowanie górnych partii ciała, dodatkowo może zwiększyć ilość spalonych kalorii w porównaniu z rowerkiem stacjonarnym, przy intensywnym treningu. Zaletą rowerka eliptycznego jest również fakt, że jest to sprzęt cardio, który jest łagodny dla naszych kolan, stawów i bioder.

 

Wady rowerka eliptycznego 

Rowerek eliptyczny wymaga koordynacji ruchowej i równowagi, stąd dla osób starszych czy z problemami z równowagą, ruch okrężny może być trudny do wykonania. Maszyna może wydawać się trudna dla początkujących, choć jest to kwestia złapania rytmu podczas ćwiczeń i przyzwyczajenia się do jej ruchu. Szybki trening na rowerku eliptycznym może spowodować utratę kontroli i mimowolnie wywołać zgarbioną postawę, lub odrywanie pięt od pedałów, które to będzie obciążać stawy. Nieprawidłowe użytkowanie rowerka eliptycznego może spowodować problemy z plecami i bóle, aczkolwiek rower eliptyczny jak i stacjonarny są to maszyny o niskim stopniu ryzyka.

 

 

Trening na rowerku stacjonarnym

Trening na rowerku stacjonarnym odbywa się w pozycji siedzącej. Maszyna ta jest wyposażona w siodełko, pedały oraz nieruchome uchwyty na ręce. Rower stacjonarny to trening głównie dolnych części ciała, czyli ud i łydek. Ramiona (biceps i triceps) również w pewnym stopniu są zaangażowane podczas treningu na rowerku stacjonarnym, ponieważ pomagają utrzymać prostą postawę podczas ćwiczeń, która jest niezbędna, żeby uniknąć bólu pleców. Chcąc wpłynąć na mięśnie brzucha podczas treningu, należy napiąć mięśnie podczas jazdy, a w celu wpłynięcia na pośladki, należy stanąć i pedałować na stojąco - są to niewielkie zmiany, które można wprowadzić, w zależności od oczekiwanych efektów.

 

Zalety rowerka stacjonarnego

Rower stacjonarny jest prosty w użyciu, co sprawia, że nauka obsługi tego sprzętu nie trwa długo. Jest to idealny sprzęt dla starszych osób, które są w trakcie rehabilitacji, albo które chcą włączyć do swojej codzienności dawkę ruchu. Jest on pod tym względem częściej polecany niż rower eliptyczny. Rowerek stacjonarny to świetny sprzęt, jeśli chcesz skupić się głównie na swoich dolnych partiach mięśniowych. Ćwicząc bardzo energicznie, możesz spalić na nim sporą ilość kalorii, niż robiąc spokojny trening na rowerku eliptycznym. Trening na nim wzmacnia dolne partie mięśniowe oraz poprawia wydolność sercowo-naczyniową bez obciążania stawów i kolan. Rower stacjonarny jest również bardziej stabilny. 

 

Wady rowerka stacjonarnego

Jedną z wad jest często niewygodne siodełko, w które wyposażone są rowerki stacjonarne. Rozwiązaniem na ten problem mogą być specjalne spodenki rowerowe z wkładką, które zapewnią nam większy komfort podczas treningu. Jeśli chcesz podczas swoich ćwiczeń zaangażować również górne partie mięśniowe, rowerek stacjonarny będzie niezadowalającym wyborem. Niepoprawne wykonywanie ćwiczeń może spowodować ból kolan, pleców i ramion, aczkolwiek zarówno rowerek stacjonarny, jak i eliptyczny, są to urządzenia o niskim stopniu inwazyjności.  

Nieważne, co wybierzesz, rowerek eliptyczny i stacjonarny, są to sprzęty, które pozwolą na wykonanie treningu cardio o niewielkim wysiłku. Jeśli chcesz spalić większą ilość kalorii, a Twoim treningowym celem są nie tylko dolne partie mięśniowe, rowerek eliptyczny wydaje się być lepszym wyborem. Jeśli jesteś osobą początkującą, szukasz nieinwazyjnej dawki ruchu albo Twoim celem treningowym są uda, łydki i pośladki - odpowiednim wyborem wydawać się będzie rowerek stacjonarny.

 

 

Trenażer eliptyczny Spokey LOTUS+

Rower magnetyczny Spokey VITAL+

Rower spinningowy Spokey KATANA