O tym, że regularna aktywność fizyczna ma korzystny wpływ na jakość snu warto przypominać, tym bardziej, że coraz więcej badań potwierdza ten fakt. Mowa zarówno o intensywnym treningu jak i bardziej o umiarkowanym wysiłku czy ćwiczeniach relaksujących - wszystkie te formy aktywności mogą przynieść liczne korzyści dla naszego snu i ogólnego samopoczucia.

  

Według badań przeprowadzonych przez Johns Hopkins Medicine*, osoby regularnie uprawiające aktywność fizyczną zazwyczaj szybciej zasypiają i spędzają więcej czasu w fazie głębokiego snu, co jest kluczowe dla regeneracji organizmu. Ćwiczenia fizyczne mogą również pomóc w regulacji cyklu snu, co prowadzi do bardziej stabilnego i spokojnego snu przez całą noc. Wysnuto nawet przypuszczenie, że aktywność fizyczna może wpływać na jakość snu tak, jak pigułka nasenna!

"Wyniki trwających 10 lat międzynarodowych badań opublikowane na łamach czasopisma naukowego „BMJ Open” [...] wykazały, że regularne ćwiczenia (wystarczą 2–3 razy w tygodniu) obniżają ryzyko wystąpienia bezsenności. Mają też pozytywnie wpływać na przesypianie zalecanych przez lekarzy 6–9 godzin." 
- czytamy na łamach national-geohraphic.pl *


Warto jednak podkreślić, że niektóre rodzaje aktywności fizycznej mogą być szczególnie korzystne dla snu. Ćwiczenia aerobowe, bieganie, pływanie czy jazda na rowerze, są powszechnie uznawane za skuteczne w poprawie jakości snu. Ćwiczenia te angażują większe grupy mięśniowe i zwiększają tętno, co może przyczynić się do głębokiego i bardziej stabilnego snu. Ponadto, aktywności relaksacyjne, takie jak joga czy tai chi, mogą pomóc w redukcji stresu i napięcia, co także może znacznie ułatwić zasypianie i poprawić jakość snu.

Mimo że regularna aktywność fizyczna przynosi liczne korzyści dla snu, należy pamiętać, że nadmierny wysiłek fizyczny przed snem może mieć negatywny wpływ na jakość snu.
Ćwiczenia podnoszą temperaturę ciała, co sygnalizuje zegarowi biologicznemu, że nadszedł czas, aby się obudzić. Po około 30 do 90 minutach podstawowa temperatura ciała zaczyna spadać. Spadek pomaga złagodzić senność. Intensywny trening tuż przed pójściem spać może podnieść poziom adrenaliny i utrudnić zasypianie. Dlatego zaleca się unikanie intensywnego wysiłku fizycznego co najmniej kilka godzin przed snem.

Podsumowując - regularna aktywność fizyczna może znacząco poprawić jakość snu, przyczyniając się do szybszego zasypiania, dłuższego i głębszego snu oraz redukcji problemów ze snem.

A co może przydać się w domu, aby poprzez ćwiczeń polepszyć jakość snu?

Maty do ćwiczeń, akcesoria do masażu stretchingu lub rowerek treningowy.

 
---------------------------

Źródła: