Druga część poradnika przygotowane przez Kubę ze Skateboardschool. Dzisiaj dowiecie się, na co zwrócić uwagę przy wyborze kółek i łożysk. Jutro ostatnia cześć: deska.

KÓŁKA
W kompletnych deskorolkach, możemy spotkać różne kółka: duże, małe, cienkie, grube, twarde, miękkie. Znajdziemy również na nich oznaczenia które mogą nam wiele nie mówić. Pierwszym parametrem jest zazwyczaj wielkość kółek. najmniejsze kółka z którymi się spotkałem to 49mm, standardową wielkością jest 51-54mm, większe kółka mają nawet 60mm. Znajdziemy również kółka powyżej 60mm, ale te wykorzystuje się głównie do longboardów i fishek, które są wykonane w taki sposób, aby przy zakrętach kółka nie dotykały deski. Drugim parametrem będzie twardość. Różne firmy maja różne oznaczenia ale standardowo są one oznaczane w ten sposób:

77 – 89A – Bardzo miękkie
Plusy:
– Przyjemnie będzie jeździć się po nierównościach (kostka brukowa, ulica).
– Są ciche przez co sąsiedzi cię nie usłyszą
Minusy:
– Wolniej jeździ się po idealnych nawierzchniach lub skateparkach.
– Nie ślizgają się
– Przy kontakcie z deską podczas skręcania, gwałtownie hamujemy

90 – 97A – Średnie
Plusy:
– Dobrze jeździ się po nierównościach i nie tak źle po skateparku
– są ciche
– łatwo wymienia się łożyska
– najczęściej w kompletnych deskorolkach
Minusy:
– na idealnej nawierzchni jeżdżą nieco wolniej od twardych kółek
– przy kontakcie z deską podczas zakrętu mogą zahamować

97 – 104A – Twarde
Plusy:
– Szybko jeżdżą po idealnej nawierzchni.
– Ślizgają się, dzięki czemu umożliwiają wykonywanie wielu trików.
– Gdy dotkną deskę przy mocnym skręcie, nie zahamujemy.
Minusy:
– hałasują na nierównej nawierzchni
– jazda po nierównościach nie jest przyjemna

 

ŁOŻYSKA
Łożyska znajdują się w środku kółek i są współodpowiedzialne za prędkość naszej deski. Dodatkowo od łożysk zależy jak nasza deskorolka wytraca prędkość. Najczęstszym oznaczeniem jest ABEC. Możemy znaleźć ABEC 1,3,5,7,9 a nawet 11. Im wyższy ABEC tym deska będzie jeździć lepiej. Dla osoby początkującej spokojnie wystarczy ABEC 3 lub 5.

Uwaga!
Pamiętaj aby szanować swoje łożyska. Nawet jeden przejazd po wodzie może spowodować zerdzewienie, przez co mogą przestać się kręcić lub o wiele szybciej się rozsypią. Jazda w zakurzonych, zapylonych miejscach też będzie działać na ich niekorzyść. Co jakiś czas możesz je wyczyścić przez co wydłużą swą żywotność.