Zastanawiasz się nad zakupem deskorolki? Nie wiesz na co zwrócić uwagę? Zapraszamy na krótki cykl artykułów przygotowanych przez eksperta – Kubę ze Skateboardschool, w których odsłonięte zostaną tajniki deskorolki. Rozpoczynamy od trucków.

 

Kompletne deskorolki są przeznaczone dla osób początkujących. Rzadko kiedy są złożone z profesjonalnych części, które wytrzymają skoki ze schodów czy jeżdżenie po poręczach. W tym artykule pokażę wam na co zwrócić uwagę przy zakupie pierwszej deskorolki. Taka deska będzie służyć nam do nauki podstaw. Odpychanie, jeżdżenie, skręcanie, pokonywanie pierwszych przeszkód na drodze oraz nauka skakania i trików takich jak Shov it – do tego będzie służyć pierwsza deskorolka. Jeżeli chcesz zrobić prezent osobie, która jeździ już na deskorolce, skup się raczej na pojedynczych elementach.

Deskorolka składa się z kilku głównych części, są to:

  • Deska
  • Trucki
  • Kółka
  • Łożyska

TRUCKI

Najważniejszą rzeczą w deskorolce jest podwozie, czyli trucki. Od jakości ich wykonania zależy jak  i czy będziemy mogli w ogóle skręcać. Dodatkowo Trucki oraz kółka mogą posłużyć nam znacznie dłużej niż deska czy łożyska. Dlatego przy wyborze tej pierwszej warto zadbać o trucki które będziemy mogli później wkręcać do nowych blatów.

Najłatwiej sprawdzić trucki, po prostu przejeżdżając parę metrów i przenosząc ciężar na palce lub na pięty. Jesteśmy jednak osobami początkującymi, więc może lepiej nie ryzykować upadkiem w sklepie. Proponuję stanąć na desce i tak jak na zdjęciu nacisnąć na palce i na pięty. jeżeli 4 kółka stoją na ziemi a deska przechyliła się razem z nami, możemy stwierdzić że nie jest źle. Jeżeli w sklepie nie możecie wykonać takiego manewru, weźcie deskorolkę w ręce i spróbujcie docisnąć kółka do deski.

Uwaga!

Jeżeli przy próbie delikatnego skrętu kółka dotknął spodu naszej deski, oznacza to że gumki w truckach są miękkie. Taka deska idealnie nada się dla lekkiego dziecka – bez trudu będzie mógł skręcać. Dla osoby ważącej nieco więcej takie miękkie gumki mogą okazać się niebezpieczne. Wyobraź sobie co się stanie kiedy przy dużej prędkości kółka zahamują gwałtownie przy próbie skrętu.

 

Już jutro kolejna część: kółka i łożyska