Kije Nordic Walking

0 produktów

Kije Nordic Walking

Kije do nordic walking – komu się przydadzą?

Nordic walking to forma aktywności fizycznej, która w ostatnich latach stała się ogromnie popularna na całym świecie. Jej historia sięga lat 20. ubiegłego wieku. Została wymyślona w Finlandii jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych.

Marsz ze specjalnymi kijkami zyskał wielu zwolenników, ze względu na szereg zalet, które posiada. Przyspiesza metabolizm, co sprzyja odchudzaniu i likwiduje problemy z zaparciami, a także zwiększa wydolność oddechową. Jednak główny jego plus stanowi odciążenie stawów. Pozwala nawet osobom starszym, chorującym przewlekle, np. na cukrzycę czy po przebytym zawale, otyłym czy generalnie mającym słabą kondycję na aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu

Kije nordic walking wymagają specjalnej techniki chodzenia. Sztuka polega na umiejętnym odepchnięciu się rękami tak, aby stawy skokowe, kolanowe i kręgosłup nie były aż tak zaangażowane. Warto zauważyć, że sprzęt ten ma dwie końcówki. Jedną gumową, której używa się do chodzenia po twardym podłożu oraz drugą szpiczastą, przeznaczoną do spacerowania po plaży czy lesie. Dobrze, żeby było ono zaostrzone, najlepiej wycięte w gwiazdkę.

Kijki do chodzenia – wybór zależy od Twojego wzrostu

Kijki do nordic walking wybierzesz, bazując na swoim wzroście. To podstawowe kryterium przy ustalaniu, jaką długość powinny mieć Twoje narzędzia. Istnieją dwa sposoby, żeby to zrobić. Możesz wykonać proste działanie matematyczne: pomnożyć współczynnik 0,68 przez swój wzrost podany w centymetrach – dla zaawansowanych będzie to współczynnik 0,72.

Istnieje również druga metoda przy wyborze sprzętu do nordic walking. Kijki złap za rękojeść, stań wyprostowany i postaw je na ziemi. Zegnij łokieć pod kątem prostym i minimalnie opuść rękę tak, aby właściwy kąt wynosił około 95 stopni. Wtedy wymiary kija są adekwatne do Twojego wzrostu.

Jeśli Twój wynik nie wynosi dokładnie tyle, ile faktyczne wymiary kijków w sklepie, to zawsze lepiej jest kupić te dłuższe. Staniesz również przed wyborem, czy zdecydować się na wygięte kije. Wedle powszechnej opinii są one lepsze od prostych, jednak w rzeczywistości różnica jest niewielka. Podobno nordic walking – kijki curve trochę mniej kiwają na boki i lepiej przekazują energię, ale odbywa się to w stopniu ledwo odczuwalnym.

Kijki do nordic walking – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

W życiu każdego fana tej skandynawskiej formy aktywności przychodzi taki moment, że musi kupić własne kijki do chodzenia. Czym kierować się przy podejmowaniu decyzji?

Przede wszystkim należy odróżnić kijki do chodzenia po normalnym podłożu i kijki do chodzenia po górach, czyli kije trekkingowe. Kijki nordic walking powinny mieć rękawiczki, a nie paski. Poza tym posiadają gładką rękojeść, a nie grubszy, wyprofilowany uchwyt w kształcie tzw. grzybka.

Pewniejsze są kije do nordic walking o stałej długości, bez regulacji, która zawsze może się wyrobić. Lepiej przekazują energię i są bardziej wytrzymałe. 

Regulacja przydaje się jednak w określonych sytuacjach. Stanowi dobrą opcją dla ćwiczących dzieci i młodzieży, które szybko rosną. Dzięki temu nie będziesz musiał często wymieniać sprzętu. Albo kiedy jesteś instruktorem i prowadzisz grupowe zajęcia. W ten sposób łatwiej będzie Ci dostosować wyposażenie do uczestników ćwiczeń.

Kijki do nordic walking produkowane są z trzech typów materiałów: włókna węglowego, włókna szklanego i aluminium. Najczęściej ostateczny artykuł tworzony jest z mieszanki tych surowców. Unikaj kijków stalowych – to nie jest dobry sprzęt. 

Różnice między wspomnianymi materiałami odnoszą się przede wszystkim do ich wagi. Najcięższe jest aluminium, ale jest jednocześnie sztywne – co stanowi dobrą cechę. Dzięki temu kijki nie rezonują, przekazują energię odepchnięcia do podłoża, a co za tym idzie, ze sprzętu wygodnie się korzysta. Tymczasem włókno szklane jest lżejsze, ale bardziej giętkie. Najlepsza opcja to włókno węglowe, czyli najbardziej sztywne i lekkie – niestety wiąże się to z wyższą ceną produktu.

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.