Wałki

0 produktów

Wałki

Wałki do ćwiczeń – do czego służą?

Podstawą wyposażenia niemal wszystkich siłowni, klubów fitness czy domowych kącików stały się wałki do ćwiczeń. Mają one wiele zastosowań, które warto poznać, żeby móc w pełni wykorzystać ich potencjał. Mogą być używane po każdym wysiłku fizycznym, wliczając w to ćwiczenia na siłowni, fitness, bieganie czy jazdę na rowerze. 

Wałek-roller do ćwiczeń służy przede wszystkim do robienia masażu mięśni całego ciała. Rolowanie to doskonały sposób na rozluźnienie mięśni po intensywnym wysiłku fizycznym i zapobiegnięcie ewentualnym bólom potreningowym. Taki masaż usprawnia przede wszystkim przepływ krwi, co przyśpiesza regenerację i poprawia proces usuwania toksyn z organizmu.

Regularne rozciąganie się po każdym treningu pomoże uniknąć przeciążeń, a w efekcie przykrych kontuzji. Stepy czy orbitreki potrafią sprawić, że będziesz bardzo zmęczony, dlatego zwykły odpoczynek czasami nie wystarczy. Stosowanie rollera polepszy ruchomość stawów, poprawi kurczliwość mięśni i generalnie przyśpieszy proces regeneracji po każdej aktywności fizycznej. To niezwykle ważne dla osób, które systematycznie uprawiają sport.

Wałek do ćwiczeń – jak go używać?

Wałek do pilatesu przyda się głównie podczas wykonywania ćwiczeń na mięśnie brzucha. Jego używanie może na początku przysporzyć nieco trudności, ale z czasem przyniesie rewelacyjne efekty. Działa nie tylko na partie mięśniowe zlokalizowane w pasie, ale także na mięśnie postularne.

Urządzenie to może mieć różny kształt. Jaki będzie odpowiedni do danej czynności? Wałek do pilatesu w kształcie walca przeznaczony jest do rolowania kończyn górnych i dolnych. Możesz nim również masować kręgosłup, ale będzie to tylko powierzchowne. Aby dotrzeć głębiej i rozluźnić mięśnie przykręgosłupowe, użyj duoballa, czyli podwójnej piłki do masażu. Omija ona kręgi i działa jedynie na mięśnie po obu stronach każdego z odcinków: szyjnego, piersiowego czy lędźwiowego. Do mocnego ucisku na punkt spustowy, np. na stopach czy pośladkach, najlepsza będzie pojedyncza piłeczka do masażu.

Wałki do ćwiczeń rehabilitacyjnych będą fantastycznym rozwiązaniem również dla osób, które przechodzą rekonwalescencję po przebytej kontuzji. Fizjoterapeuta dobierze odpowiednie do urazu oraz stanu zdrowia pacjenta ćwiczenia z użyciem rolera, które pomogą mu w szybszym powrocie do pełni formy. Sprawdzą się także w gimnastyce korekcyjnej dzieci i młodzieży z wadami kręgosłupa. Są bezzapachowe, wodoodporne i łatwe w czyszczeniu, więc mogą być wykorzystywane również przez osoby z alergiami.

Wałek gimnastyczny – czym kierować się przy wyborze?

W bogatej ofercie dostępnej na rynku znajdziesz różnorodne wałki do ćwiczeń. Różnią się rozmiarem, powierzchnią czy twardością. Mogą być gładkie lub posiadać liczne wypustki. Z pewnością spotkasz też miękkie wałki, średnio lub bardzo twarde. Przy kupowaniu modelu dla siebie, musisz wziąć pod uwagę przede wszystkim własne preferencje. A może skusisz się także na poduszki i dyski sensoryczne?

Gładki wałek do ćwiczeń ma bardziej uniwersalne zastosowanie. Służy głównie do potreningowej regeneracji i rozluźnienia mięśniowo-powięziowego. Wałki karbowane z kolei stymulują przepływ krwi i limfy. Stymulują tkanki, co przekłada się także na odżywienie mięśni. Powinny być one używane przed rozpoczęciem aktywności. Doskonale sprawdzą się w walce z cellulitem, jednak należy pamiętać, żeby nie stosować ich w pobliżu kręgosłupa.

Twardsze wałki zapewniają mocniejszy nacisk. Z biegiem czasu przyzwyczajasz się i potrzebujesz sztywniejszego i gęstszego w strukturze rollera. Na co dzień do masażu górnego odcinka pleców możesz stosować wałek o twardości 65 w skali Shore’a, jednak im bardziej napięte mięśnie, np. wskutek stresu, tym wartość ta powinna być niższa, np. 50 w skali Shore’a.

Nie bez znaczenia jest także materiał wykonania. Wałek z pianki pomaga zwiększyć elastyczność, mobilność i zakres ruchu. Ważnym aspektem jest również wielkość rollera. Te o standardowej długości 30-35 cm nadają się do większych powierzchni, np. pleców czy łydek. Natomiast mini rollery przeznaczone są do masowania dłoni, stóp i ścięgna Achillesa.

Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.