Opublikowane w 2020 roku przez WHO zalecenia pokazują, że regularne ćwiczenia w czasie ciąży są korzystne. Podpowiadamy, na jaką aktywność fizyczną można zdecydować się w tym szczególnym czasie. Dowiedz się, czym wyposażyć siłownię, żeby prowadzić bezpieczne zajęcia dla kobiet w ciąży.

Zajęcia dla kobiet w ciąży na siłowni

 

Spis treści:

  1. Zajęcia dla kobiet w ciąży: 9 miesięcy na siłowni
  2. Jakie ćwiczenia dla kobiet w ciąży? Wyposażamy siłownię!
  3. Dlaczego warto włączyć do oferty zajęcia dla kobiet w ciąży?
  4. Joga czy fitness dla ciężarnych? Okiem eksperta!

 

Zajęcia dla kobiet w ciąży: 9 miesięcy na siłowni

W czasie ciąży nie należy rezygnować z aktywności fizycznej. Takie stanowisko ma Światowa Organizacja Zdrowia. Oczywiście sport można uprawiać wyłącznie, jeśli ciąża przebiega prawidłowo i nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań lekarskich.

Ćwiczenia w ciąży powinny wyróżniać się umiarkowaną intensywnością i trwać co najmniej 150 minut w tygodniu. Ważne są ćwiczenia aerobowe, ale można też przeprowadzać treningi wzmacniające mięśnie. Według opinii WHO liczy się każda aktywność fizyczna – dbanie o nią przyczynia się do poprawienia wyników.

Ćwiczenia dla ciężarnych przynoszą wiele korzyści. Mogą przyczynić się do zmniejszenia przyrostu masy ciała oraz zredukowania ryzyka wystąpienia cukrzycy ciążowej. Redukują również ból kręgosłupa i po prostu poprawiają nastrój. Uważa się, że prawdopodobnie dzięki aktywności fizycznej zmniejsza się ryzyko wystąpienia depresji poporodowej.

Nie istnieje ryzyko, że ćwiczenia doprowadzą do problemów z nadciśnieniem ciążowym. Nie trzeba też obawiać się, że aktywność spowoduje przedwczesny poród czy grozi urodzeniem dziecka z niską wagą.

Warto zaznaczyć, że rodzaj ćwiczeń zależy od etapu ciąży. W pierwszym trymestrze wiele kobiet nie czuje się najlepiej. Mdłości i ogólne zmęczenie powodują, że najlepszą aktywnością w tym czasie będą spacery. Natomiast w drugim trymestrze jest zdecydowanie lepszy czas na trening w ciąży. Świetnie sprawdzą się wtedy ćwiczenia nie na mięśnie brzucha, a na mięśnie dna miednicy. Ostatnie miesiące warto natomiast poświęcić na ćwiczenia oddechowe.

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, można zdecydować się na trening na siłowni. Oczywiście wymaga to opinii specjalisty. Jeśli jednaklekarz prowadzący ciążę wyraża zgodę, warto skorzystać z różnych rodzajów aktywności. Zajęcia z piłką gimnastyczną, joga dla ciężarnych, fitness, ćwiczenia z taśmami – to bezpieczne aktywności, z których można korzystać w czasie ciąży.

 

Ćwiczenia na piłce dla kobiet w ciąży

 

Jakie ćwiczenia dla kobiet w ciąży? Wyposażamy siłownię!

Zajęcia dla kobiet w ciąży na siłowni mogą być bezpieczne i korzystne. Miejsce musi być jednak odpowiednio wyposażone.

Duże piłki do ćwiczeń oraz poduszki

Ćwiczenia na piłce w ciąży przed porodem są bardzo popularne, ponieważ pozwalają redukować bóle pleców oraz przyczyniają się do minimalizowania obrzęków nóg. Zajęcia z piłką określa się jako body ball. Sprawdzają się właściwie na każdym etapie ciąży. Piłka powinna być dopasowana do wzrostu ciężarnej, dlatego warto wyposażyć siłownię w różne rozmiary.

Doskonale sprawdzą się piłki gimnastyczne Half Fit. Są bezpieczne za sprawą systemu Anti-Burst, który sprawia, że podczas ewentualnego pęknięcia powietrze schodzi z nich powoli. Zostały wykonane z materiału ograniczającego ślizganie się – efekt antypoślizgowy wzmacniają wypustki znajdujące się na połowie powierzchni. Dobrze sprawdzi się też model pozbawiony wypustek, na przykład Fitball

Siłownię możesz też wyposażyć w poduszki sensoryczne, takie jak np. poduszka Fit Seat. Zajęcia na niej pozwalają odciążyć kręgosłup. Ćwiczenia na piłce w ciąży przed porodem, a także ćwiczenia na poduszkach są bardzo popularne – wprowadzenie ich do oferty zwiększy zainteresowanie siłownią.

 

Akcesoria do ćwiczeń dla kobiet w ciąży

 

Akcesoria do jogi

Ćwiczenia na piłce w ciąży są wyjątkowo popularne, ale nie mniejszym zainteresowaniem cieszy się joga dla ciężarnych. Przynosi przyszłym mamom mnóstwo korzyści. Uczy prawidłowego oddechu, pozytywnie działa na kręgosłup, pozwala się zrelaksować. Są to świetne ćwiczenia na ból pleców w ciąży. Uczęszczanie na zajęcia z jogi pozwala wyeliminować bóle krzyża – te dolegliwości ciążowe dają się we znaki w szczególności w ostatnim trymestrze.

Tak skuteczne działanie tego typu zajęć sprawia, że coraz więcej kobiet w ciąży chętnie się na nie zapisuje. Na zainteresowanie wpływa fakt, że jogę można ćwiczyć od drugiego trymestru aż do rozwiązania.

Czym wyposażyć siłownię, żeby móc włączyć jogę do oferty? Oczywiście niezbędne są maty, które są antypoślizgowe, dzięki czemu pozwalają ciężarnej czuć się bezpiecznie. To jednak nie wszystko. Przydadzą się również akcesoria do jogi. Jednym z nich jest kostka – odpowiedni będzie model Spokey Hana, który charakteryzuje się niską wagą. Akcesorium sprawi, że niektóre ćwiczenia będą bezpieczniejsze i łatwiejsze do wykonania.

Gumy do ćwiczeń

Świetnym urozmaiceniem zajęć dla ciężarnych mogą być gumy, które sprawdzą się do ćwiczeń zarówno w pozycji leżącej, jak i siedzącej. Taśmy oporowe pozwalają zwiększyć siłę rąk oraz pleców. W połączeniu z matą tworzą zestaw, który pozwala wykonywać skuteczne ćwiczenia na ból pleców w ciąży.

Joga dla kobiet w ciąży

 

Dlaczego warto włączyć do oferty zajęcia dla kobiet w ciąży?

Można zauważyć rosnący trend na aktywność sportową w ciąży. Coraz mniej kobiet obawia się ćwiczeń w tym szczególnym czasie i zauważa ogrom korzyści, które mogą z nich płynąć. Wykorzystaj tę modę i wprowadź do swojej oferty ćwiczenia dla ciężarnych.

Zastanawiasz się, dlaczego warto to zrobić? Powodów jest kilka! Fitness dla ciężarnych pozwala dotrzeć do nowej grupy docelowej. Dobrze wyposażona siłownia, mili pracownicy, doświadczeni trenerzy i przyjemna atmosfera – te czynniki mogą sprawić, że kobieta wróci na zajęcia w to samo miejsce już po porodzie.

Włączenie treningów dla ciężarnych do oferty siłowni daje możliwość podjęcia korzystnych współprac ze szkołami rodzenia. W jaki sposób z nimi współpracować? Może to być wymiana ulotek pomiędzy miejscami. Doskonale sprawdzą się też działania w mediach społecznościowych. Dobrym pomysłem może być oferowanie zniżek. Osoba uczęszczająca zarówno na siłownię, jak i do szkoły rodzenia będzie mogła skorzystać z atrakcyjnych obniżek dzięki współpracy dwóch miejsc. Można też pomyśleć o współpracy z miejscami takimi jak gabinet fizjoterapeuty – informować u siebie o udzielaniu świadczeń zdrowotnych przez zaprzyjaźnione miejsce.

Trening w ciąży należy zawsze skonsultować z lekarzem

 

Świetnie, jeśli oferta siłowni skierowana do przyszłych mam będzie zróżnicowana. Warto wprowadzić możliwość ćwiczeń z wykwalifikowanym trenerem. Dobrze jest wyposażyć siłownię w różnorodne sprzęty w taki sposób, żeby można było korzystać z urządzeń na różnych etapach ciąży. Doskonałym pomysłem jest wprowadzenie zajęć grupowych. Taka różnorodność rodzajów treningów pozwoli budować wizerunek siłowni przyjaznej przyszłym mamom.

 

Ćwiczenia na piłce w ciąży przed porodem

Joga czy fitness dla ciężarnych? Okiem eksperta!

Świetnie, jeśli oferta siłowni skierowana do przyszłych mam będzie zróżnicowana. Warto wprowadzić możliwość ćwiczeń z wykwalifikowanym trenerem. Dobrze jest wyposażyć siłownię w różnorodne sprzęty w taki sposób, żeby można było korzystać z urządzeń na różnych etapach ciąży. Doskonałym pomysłem jest wprowadzenie zajęć grupowych. Taka różnorodność rodzajów treningów pozwoli budować wizerunek siłowni przyjaznej przyszłym mamom. 

Fitness dla ciężarnych pomaga zachować dobrą formę w ciąży

Ćwiczenia w ciąży są zalecane i niosą wiele korzyści. Coraz więcej przyszłych mam decyduje się więc nie rezygnować z ruchu, a po prostu korzystać z zajęć dopasowanych do możliwości. W tym szczególnym czasie sprawdza się joga, odpowiednie są też ćwiczenia na piłce w ciąży. Właśnie te aktywności warto włączyć do oferty swojej siłowni czy studia fitness.

Planujesz włączyć zajęcia dla ciężarnych do oferty zajęć siłowni? Zapoznaj się z ofertą Spokey, w której czekają niezbędne akcesoria.