Lato tuż za rogiem i chociaż nie możemy się doczekać, aby spędzić trochę czasu z przyjaciółmi lub rodziną podczas wspólnych wakacji i wyjazdów, nie ma powodów, dla których nie można pozostać w formie, ciesząc się piękną pogodą! Treningi na zewnątrz mają wiele zalet, a mnogość sprzętów, które można zabrać ze sobą do wakacyjnej torby, sprawia, że lato może być w formie.

Przeczytaj wpis, aby dowiedzieć się więcej o korzyściach płynących z treningu na dworze oraz poznaj sprzęty, które zabierzesz ze sobą wszędzie!

 

Zalety treningu na zewnątrz

Trening na zewnątrz ma bardzo dużo zalet, począwszy od zdrowotnych, psychicznych, a także pieniężnych! Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu przyczynia się do obniżenia naszego ciśnienia krwi oraz tętna, dzięki czemu ćwiczenia na zewnątrz mogą być bardziej komfortowe niż te wykonywane w dusznym i ciasnym pomieszczeniu siłowni. Dawka świeżego powietrza wpływa także na nasz sen, poprawia jego jakość i pomaga w łagodzeniu bezsenności. Trening na zewnątrz to również solidna ilość witaminy D oraz energii dla ciała i umysłu, której dostarcza nam samo słońce. Są również za darmo, ponieważ możemy skorzystać z powszechnie udostępnionych obiektów, takich jak, korty, place, tory, czy otwarte siłownie na powietrzu.

Wakacje w formie!

Wakacyjny czas, pełen rozjazdów, urlopów i wypoczynków, wcale nie musi oznaczać rezygnowania ze swojej treningowej rutyny. Wręcz przeciwnie, może on być okazją do spróbowania czegoś nowego i wyjścia ze swoimi treningami w nowe środowisko. Plaża, pobliski park, a może spokojny zakątek przy jeziorze? Otoczenie otwiera przed nami wiele możliwości, pozwala zaoszczędzić czas, a także pieniądze związane z karnetem na siłownię oraz dotarciem do niej. Może być to również dobra okazja do przełamania rutyny, na przykład, kiedy nasze treningi wykonujemy tylko w domu lub na siłowni. Nowe doświadczenia na pewno pozytywnie wpłyną na naszą samoocenę, a może i nawet doprowadzą do odkrycia czegoś nowego, zmian w naszej rutynie albo wypracowaniu zupełnie nowej! Zmiana otoczenia treningowego będzie czymś równie pobudzającym i orzeźwiającym, a także biorąc pod uwagę wyjazdy rodzinne, może być to sposób na zrobienie czegoś razem i zarażenie pasją do aktywności swoich dzieci czy przyjaciół. 

 

Fitness pod chmurką

Wpuść powietrze do swojego treningu! Ćwiczenia na dworze generują spalanie większej ilości kalorii za sprawą dodatkowych elementów, z którymi musi radzić sobie nasz organizm. Na dworze musimy zmagać się z oporem wiatru, zmienną temperaturą oraz z nierównościami terenu, co wymaga od nas większego wysiłku i przekłada się na spalenie większej ilości kalorii. Trening na dworze to także wyzwanie dla naszej kreatywności! Która trasa będzie odpowiednia dla naszego biegu? Czy da się zaczepić gumę o to drzewo? A może ta ławka nadaje się do zrobienia pompek? Poćwicz również swoją kreatywność! Trening na dworze będzie również mniej męczący i dłuższy, niż ten wykonywany w zamkniętym pomieszczeniu. Środowisko naturalne jest dla nas bardziej stymulujące i zapewnia nam więcej przyjemności.

Joga na powietrzu

Czas na łonie natury przyczynia się w znacznym stopniu do obniżenia poziomu kortyzolu, co znacząco wpływa na łagodzenie stresu i obniżenie ciśnienia we krwi. Joga sama w sobie jest dobroczynna dla naszego układu nerwowego, a w połączeniu z przyrodą efekt ten będzie podwójny. Joga na powietrzu będzie zdecydowanie czymś dla ciała, ale także czymś dla ducha. Joga na dworze to również większa przestrzeń dla naszej praktyki i na odkrywanie potencjału swojego ciała. Na powietrzu również lepiej i głębiej oddychamy, co jest bardzo ważnym elementem jeśli chodzi o praktykę jogi. Sesja jogi na powietrzu jest również za darmo, wystarczy znaleźć odpowiednie miejsce w parku czy na łące i cieszyć się chwilą dla swojego ciała i umysłu.

 

 

Sprzęty, które zabierzesz ze sobą wszędzie

Oprócz sprzętów, ćwicząc na świeżym powietrzu, warto pamiętać o kremie z filtrem, wygodnych butach, oraz o wodzie, jeśli chcemy, aby nasz trening był bezpieczny! Trening na zewnątrz nie musi być nudny, sprawdź listę sprzętów, które możesz zabrać ze sobą na powietrze!

 

MATY - lekkie i składane, podstawa do praktyki jogi oraz ćwiczeń. Można wykonywać na niej brzuszki, ćwiczyć z gumami, a także wykonywać rozgrzewkę czy rozciąganie. Doskonała amortyzacja względem podłoża oraz zapewniona stabilność.

 

GUMY - małe, ale skutecznie urozmaicają trening i zwiększają jego oddziaływanie na poszczególne części ciała. Ćwiczenia z gumami możemy wykonywać z użyciem własnego ciała lub zaczepiając je o drzewo czy ławkę. Gumy oporowe są wszechstronne i można wykorzystać je podczas różnych ćwiczeń całego ciała  - np. na pośladki, łydki, klatkę piersiową czy bicepsy. 

 

WAŁKI/ROLLERY - wałki to niewielki przyrządy, które również możemy zabrać ze sobą wszędzie. Pozwalają one na wykonanie rozluźniającego i regenerującego masażu po treningu. Rolowanie to doskonały sposób na rozluźnienie mięśni po intensywnym wysiłku fizycznym i zapobiegnięcie ewentualnym bólom potreningowym. Taki masaż usprawnia przede wszystkim przepływ krwi, co przyśpiesza regenerację i poprawia proces usuwania toksyn z organizmu.

 

SKAKANKI - efektywny sposób na trening cardio w terenie! Niewielkie i łatwe do schowania. Wystarczy znaleźć odpowiednio przestrzeń, aby w pełni wykorzystać potencjał, jaki daje nam trening na skakance. Rytmiczne podskoki w błyskawicznym tempie spalają nadmiar tkanki tłuszczowej i jednocześnie podnoszą skuteczność treningów cardio. 

 

HANTELKI - idealny sposób na trening siłowy w terenie. Są kompaktowe w przechowywaniu a ich niewielkie rozmiary, sprawiają, że trening z nimi można przenieść na powietrze. Hantelki zapewniają obciążenie, które pozwala na znacznie efektywniejszy trening. 

 

Pozostałymi akcesoriami, które wzbogacają nasz trening i które możemy zabrać ze sobą na wakacyjny wyjazd czy urlop, są też kostki do jogi oraz koła, które pomagają w prawidłowym wykonywaniu asan. Przydatne i łatwe w transporcie będą również obręcze do pilatesu, podkładki pod kolana czy łokcie, oraz uchwyty do pompek.