Jazda na rolkach to sama przyjemność i świetna rozrywka! Jest jednym z najlepszych sposobów na aktywne, rekreacyjne spędzanie czasu w gronie przyjaciół i rodziny. Niestety, stając przed wyborem odpowiednich rolek nie wystarczy, że sięgniemy po to, co podoba nam się wizualnie. Jak spośród niekończącej się liczby rolek wybrać te jedyne? Czym różnią się fitnessowe od freeskatowych? Na jaki rodzaj kółek, łożysk i butów postawić? Dziś rozwiejemy wszelkie wątpliwości i pomożemy Ci zrozumieć, czym różnią się najbardziej popularne style jazdy na rolkach!

Jazda rekreacyjna i fitnessowa

></td>
<td style=

Jeśli uwielbiasz jeździć po miejskich alejkach i parkach lub po prostu rozpoczynasz swoją przygodę z rolkami, można powiedzieć, że stawiasz na jazdę rekreacyjną. To zdecydowanie jeden z najczęściej uprawianych stylów jazdy, który nie wymaga niezliczonej liczby treningów i szkoleń. Taka jazda ma być odskocznią od codziennych obowiązków i prostu doskonałą zabawę!

Rolki do jazdy rekreacyjnej muszą być przede wszystkim komfortowe i dobrze dopasowane do stopy. Posiadają średniej wielkości (pomiędzy 72-90 mm) miękkie kółka (około 80-82A), które niwelują i amortyzują drgania, jakie powstają w przypadku poruszania się po nierównej nawierzchni. Zwieńczeniem komfortu i wygody podczas jazdy rekreacyjnej jest potrójny system zapinania, który tak jak w rolkach Spokey REVO pozwala na idealne dopasowanie buta do stopy, a także zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa. A jeśli do rekreacyjnej jazdy dołożymy nieco prędkości i zaczniemy regularnie sięgać po rolki, rozpoczniemy przygodę ze stylem fitnessowym. Dzięki temu, że jesteśmy w ciągłym ruchu, oprócz przyjemności, z jazdy czerpiemy także korzyści zdrowotne, takie jak poprawa kondycji, wzrost koordynacji ruchowej i wzmocnienie mięśni nóg. Rolki przeznaczone do fitnessu posiadają nieco mocniejszą budowę niż rekreacyjne i lepszej jakości łożyska. Często wyposażone są także w płozy z trzema większymi kółkami (120-125 mm) zamiast czterech. Takie rozwiązanie sprawia, że jazda jest jeszcze szybsza, gdyż wystarczy wykonać jedno odepchnięcie, aby pokonać większy dystans z wyższą prędkością. Doskonałym przykładem są rolki Spokey SHIFFTY PRO, które dają możliwość korzystania z dwóch układów kółek dołączonych w zestawie.

 

Jazda freeskate, czyli urban skating

Marzysz o dynamicznej jeździe pełnej nieoczywistych manewrów i licznych tricków z wykorzystaniem infrastruktury miejskiej? W takim razie freeskate jest dla Ciebie!

Freeskate to kreatywne podejście do wyuczonych trików i wykorzystanie ich w urozmaiconym środowisku miejskim. Schody, krawężniki, barierki - wszystko to jest polem do popisu i placem zabaw dla fana freeskate! Dla tego stylu jazdy charakterystyczne są slide’y (ślizganie się na kołach) oraz efektowne wyskoki i wybicia. Dlatego też wymaga on odpowiedniego przygotowania, wielu ćwiczeń, cierpliwości i... bezpiecznego sprzętu. Ze względu na sposób poruszania się, rolki do jazdy freeskate są nisko zawieszone i posiadają stosunkowo krótką szynę, dzięki czemu są zdecydowanie łatwiejsze w manewrowaniu. Świetnym przykładem są rolki Spokey FREESPO. Posiadają twardą skorupę, która zapobiega przemieszczaniu się stóp podczas dynamicznych akrobacji, wysokiej jakości liner oraz wkładkę antishock, absorbującą drgania. Co ważne, konstrukcja rolek freeskate zmniejsza ryzyko doznania kontuzji i jednocześnie umożliwia perfekcyjną kontrolę manewrów podczas jazdy miejskiej. Freeride to styl dla osób, które stawiają na precyzyjne, agresywne pokonywanie dystansów ponad wysokie prędkości.

Slalom, jump i slide!

Jednym z najbardziej popularnych stylów jazdy technicznej, do których można wykorzystać rolki freeskate jest slalom, który polega na płynnym poruszaniu się pomiędzy ustawionymi w linii prostej kubeczkami lub pachołkami. Taka jazda wymaga doskonałej precyzji od skatera. Trudniejszą wersją jest omijanie przeszkód tylko na jednej nodze. Jeśli opanujesz taką jazdę, zmierz się z przyjaciółmi: ustawcie 20 kubeczków w odległości około 80 cm pomiędzy nimi i pokonajcie dystans w jak najkrótszym czasie. Możesz spróbować także slalomu w wersji freestyle, czyli dyscypliny, która łączy w sobie jazdę na rolkach, taniec i widowiskowe tricki. Kubeczki należy mijać w jak najbardziej efektowny sposób. Tutaj liczy się płynność, czas przejazdu czy też styl akrobacji. Innymi ciekawymi rodzajami freestylu są slajdy czyli tzw. ślizgi. To wyjątkowo spektakularne i widowiskowe metody… hamowania! Wykonuje się je w celu zapierającego dech w piersiach zatrzymania się w wyznaczonym miejscu. Slajdy, które uzyskują najwięcej punktów na zawodach są długie i jednocześnie stabilne. Inną konkurencją jazdy freestyle są skoki, które dzieli się na dwie grupy: high jump, czyli podskok, w którym liczy się jego wysokość oraz free jump, w którym oceniana jest jakość i atrakcyjność manewru.