Hulajnogi elektryczne biją rekordy popularności. Nic dziwnego, w końcu dzięki nim możemy w łatwy i szybki sposób dotrzeć do biura, szkoły, pracy czy sklepu, a przy tym ominąć wszystkie korki i zatłoczone miejsca. Co więcej, poruszanie się na takim sprzęcie jest niezwykle intuicyjne - to znakomita alternatywa dla komunikacji miejskiej czy samochodu. 20 maja zostały wprowadzone nowe regulacje prawne dotyczące poruszania się na urządzeniach elektrycznych. Co oznaczają dla użytkowników hulajnóg?

Nowe przepisy, a hulajnogi elektryczne

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym wprowadza szereg regulacji, które definiują hulajnogi elektryczne oraz wpływają na możliwości poruszania się na nich. Skąd te zmiany? Jak powiedział minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk “Do tej pory stan prawny hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego pozostawał nieuregulowany. Stwarzało to realne zagrożenie bezpieczeństwa na drogach i chodnikach. Dlatego przygotowaliśmy rozwiązania, które zwiększą bezpieczeństwo, w szczególności najmniej chronionych uczestników ruchu drogowego1”. Najistotniejsze wśród nich to zakazy:

  • poruszania się z prędkością większą niż 20 km/h,
  • jazdy na hulajnogach na drogach z dopuszczalną prędkością wyższą niż 30 km/h,
  • poruszania się przez więcej niż jedną osobę,
  • parkowania hulajnóg inaczej, niż równolegle do zewnętrznej krawędzi chodnika.

Poza tym użytkownicy urządzeń elektrycznych zobowiązani są do jazdy po ścieżkach rowerowych, gdy są wyznaczone oraz ustępowania pierwszeństwa pieszym. Zmiany dotyczą również osób nieletnich - dzieci, które nie ukończyły 10 lat mogą poruszać się na hulajnogach elektrycznych wyłącznie w strefie zamieszkania i pod opieką dorosłego, a nastolatkowie w wieku od 10 do 18 lat, muszą posiadać takie same uprawnienia, jak w przypadku jazdy na rowerze. Co ciekawe, nowe przepisy dotyczą również deskorolek, rolek i zwykłych hulajnóg - miłośnicy jazdy na kółkach są zobowiązani do poruszania się drogami dla rowerów, dla pieszych lub chodnikami. 

Hulajnogi Spokey w obliczu zmian

A jak nowe przepisy mają się względem samych hulajnóg elektrycznych? Nie znamy jeszcze dokładnych wytycznych dotyczących ich parametrów - nowe prawo odnosi się do użytkowników, nie samych pojazdów. Jak mówi ustawa, rozporządzenie dotyczy jednośladów “wprowadzanych do obrotu po 31 grudnia 2021 r.1”, co w praktyce oznacza, że hulajnogi elektryczne, które zostały przekazane do sprzedaży przed początkiem 2022 roku, nie będą musiały podporządkowywać się do nowych dyrektyw. Tym samym wszystkie oferowane przez nas hulajnogi elektryczne Spokey spełniają wszelkie wymogi jazdy i bezpieczeństwa. 

Dzięki najnowocześniejszym technologiom elektryki na stałe zagościły na ulicach miast. Mogą być wykorzystywane jako wygodny środek transportu, jak i element aktywnego spędzania czasu. Jeśli chcesz się przejechać na jednym z naszych najnowszych modeli, przetestuj hulajnogę elektryczną Spokey AION. To sprzęt z innowacyjnym systemem napędu wbudowanym w podstawę, dzięki czemu można regulować prędkość jazdy stopą! Im mocniej naciśniesz pedał gazu, tym szybciej jedziesz. Nie wierzysz? Zgłoś się na testy i sprawdź sam!

Źródła:

1. Nowe przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego