Trening domowy bez maty, tak samo jak uczeń bez jedynki, jest jak żołnierz bez karabinu. W końcu nie da się wykonać ćwiczeń, które wymagają od nas przyjęcia stabilnej pozycji, na twardej podłodze czy ślizgającym się dywanie. Wiele z nich wymaga miękkiego, sprężystego podłoża. Mata do ćwiczeń podnosi komfort treningu, zwiększa jego efekty i zmniejsza ryzyko kontuzji. Wszyscy wiemy, że z nią ćwiczenia w domu stają się nie tylko łatwiejsze, ale i przyjemniejsze. Jednak gdy przychodzi do wyboru maty, okazuje się, że ze względu na mnogość modeli, nie potrafimy zdecydować się na tę jedyną. Dziś rozwiejemy wszelkie wątpliwości! 

 

Zastosowanie mat do ćwiczeń

JOGA

ĆWICZENIA FITNESS I SIŁOWE

MASAŻ I AKUPRESURA

Mata to obowiązkowy element wyposażenia dla każdego praktykanta jogi, bez względu na stopień zaawansowania. To ona zapewnia wymaganą stabilność i antypoślizgowość, co skutkuje łatwiejszym przyjmowaniem pozycji w trakcie wykonywania asan. Maty do jogi są stosunkowo cienkie, a ich zadaniem jest stabilizacja sylwetki na podłożu. Doskonałym wyborem będzie MANDALA, SAVASANA, DREAM, LILY i HAMSA.

Maty do ćwiczeń fitness i siłowych powinna być bardzo elastyczna, antypoślizgowa, wytrzymała, odporna na ścieranie i jednocześnie łatwa do czyszczenia. Izolacja od twardego podłoża jest obowiązkowym elementem podczas treningu. Taka mata często stanowi barierę, która chroni podłogę przed ciężkim asortymentem wykorzystywanym w trakcie treningu z obciążeniami, np. sztangą, hantlami czy kettlebellami. Takie właśnie są DUO, FLEXMAT i SOFTMAT.

Stosowanie maty do masażu czy akupunktury to najlepszy sposób, aby zlikwidować bóle biodra, pleców, głowy, pobudzić krążenie krwi, złagodzić uczucie zmęczenia i zrelaksować się. Nieregularna powierzchnia wymusza aktywność mięśni, angażująć ciało do właściwej koordynacji. Maty sensoryczne sprawdzają się doskonale podczas ćwiczeń równoważnych oraz przy treningu ukierunkowanym na zmniejszenie ryzyka kontuzji i obciążeń. Najlepszym wyborem będzie ROSE i ACU.

 

Grubość, rodzaj materiału, struktura, przyczepność, wymiary, sposób czyszczenia czy składania to bardzo wiele czynników, na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru tej jedynej, wymarzonej maty do ćwiczeń. W końcu chcemy, aby nie tylko spełniała swoją funkcję, ale także, by służyła nam przez wiele lat. Jeśli już zdecydujemy, w jakim celu będziemy korzystać z maty, należy zastanowić się nad konkretnymi parametrami, które wpłyną na nasz ostateczny wybór. Jeśli stawiasz na jogę lub ćwiczenia fitnessowe, postaw na cienkie maty, które pomogą przyjąć i utrzymać sylwetkę we właściwej pozycji, bez ryzyka związanego ze ślizganiem się po powierzchni. Natomiast przy treningu z obciążeniami i intensywnym wysiłku, lepiej spiszą się grubsze modele, które zapewnią nie tylko doskonałą amortyzację, ale także ochronę podłogi przed potencjalnymi uszkodzeniami od ciężkiego asortymentu, takiego jak obciążenia, hantle, sztangi czy kettlebelle. 

 

 

Inną kwestią jest materiał, od którego zależy antypoślizgowość, odporność na uszkodzenia, przyczepność czy łatwość utrzymania w czystości. Istnieje co najmniej kilka rodzajów mat, które różnią się od siebie przeznaczeniem, zastosowaniem i parametrami. 

 

NEOPRENOWA

Z PIANKI NBR

GUMOWA

KORKOWA

Wytrzymały materiał i solidne wykończenie sprawiają, że mata neoprenowa jest odporna na naprężenia i przetarcia. Zachowuje niezmieniony kształt i wygląd przez długi czas. Materiał nie chłonie wilgoci co sprawia, że jest łatwa w utrzymaniu i może posłużyć na lata.

Pianka NBR słynie ze swojej elastyczności i amortyzacji. To dlatego maty wykonane z tego materiału znakomicie dopasowują się do osoby ćwiczącej, a zaraz po treningu wracają do właściwej struktury. Są także odporne na wilgoć, co ułatwia utrzymanie ich w czystości.

Mata gumowa jest odporna na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne, a do tego jest niezwykle łatwa do czyszczenia. Powłoka pokryta gumą uniemożliwia ślizganie się dłoni i stóp nawet w trakcie najbardziej wymagających treningów. Może być używana także na zewnątrz, ponieważ powłoka doskonale izoluje od mokrego podłoża. Maty gumowe są także znakomitą barierą chroniącą podłogę przed ciężkim asortymentem wykorzystywanym w trakcie treningu, np. hantlami i sztangą. 

Maty korkowe zapewniają doskonałą przyczepność, nie wchłaniają potu i wilgoci, nie uczulają oraz posiadają właściwości antybakteryjne. Dzięki temu są bardzo łatwe w czyszczeniu. Naturalny korek zapobiega ślizganiu się po powierzchni, daje potrzebną amortyzację podczas ćwiczeń i gwarantuje bezpieczeństwo. Co więcej, maty z naturalnego korka nadają się do recyklingu!

 

 

Teraz, gdy już znasz możliwości wszystkich mat, pozostaje tylko jedno pytanie - którą matę wybierasz? Mamy nadzieję, że nasza ściągawka jeszcze bardziej ułatwi odpowiedź.

 

 
Mata MANDALA

FLEXMAT

SOFTMAT SAVASANA DREAM LILY

Rodzaj materiału

pianka TPE neopren pianka NBR naturalny korek poliuretan i guma poliuretan i guma

Wymiary

183 x 61 cm 180 x 60 cm 180 x 60 cm 183 x 61 cm 183 x 61 cm 185 x 68 cm

Antypoślizgowa struktura

Uchwyt

     

Typ ćwiczeń

joga i ćwiczenia z obciążeniami ćwiczenia rozciągające, fitness, siłowe, fizjoterapia i joga ćwiczenia rozciągające, fitness, siłowe, fizjoterapia i joga joga, codzienne ćwiczenia, pilates i fizjoterapia ćwiczenia rozciągające, fitness, siłowe, fizjoterapia i joga joga, pilates i fizjoterapia