Jeśli jesteś miłośnikiem aktywnego spędzania czasu i szukasz kijków, które staną się Twoim podparciem w trakcie codziennych spacerów lub górskich wypraw, dziś pomożemy Ci wybrać odpowiedni model. W końcu wbrew pozorom, kijki Nordic Walking i trekkingowe znacznie się od siebie różnią! Które wybrać? 

Nordic walking a trekking

Na samym początku zanurzmy się w różnice pomiędzy dwoma oddzielnymi, podobnymi, a jednak różnymi aktywnościami fizycznymi. Co ciekawe, Nordic walking powstał dzięki skandynawskim narciarzom, którzy trenowali z kijkami, gdy nie było śniegu. Wówczas szybko przekonali się, że taka forma treningu przynosi mnóstwo korzyści dla zdrowia - począwszy od poprawy układu krążenia, wzmocnienia mięśni i stawów oraz jednocześnie przyczynia się do zwiększenia spalania kalorii. To dlatego Nordic Walking jest aktywnością dla każdego, a nie tylko, jak się powszechnie uważa, dla osób strarszych. Seniorom kije Nordic Walking zapewniają większe poczucie stabilności. Same w sobie są także motywacją do rozpoczęcia aktywności, szczególnie przez osoby którym brakuje czasu na inne formy ruchu, osoby po kontuzjach, z problemami kardiologicznymi lub ortopedycznymi.

Ważne są także odpowiednia technika oraz właściwe ustawienie kijów. W trakcie "spaceru z kijakami" poruszamy się w sposób naturalny, nasze nogi i ręce pracują naprzemienie, a kijkami odpychamy się od podłoża (kij wbijamy w połowie długości pomiędzy stopami). Należy chodzić w taki sposób, aby pracowały całe ramiona, dzięki czemu odciążamy stawy kolanowe, skokowe i biodrowe przy zachowaniu naturalnej sylwetki.  Z kijkami możemy chodzić w mieście, parku czy lesie.

 




Trekking
to natomiast piesze wycieczki w nieco trudniejszym terenie - na górskich szlakach, stromych podejściach i zejściach. Kije w tym przypadku ułatwiają pokonywanie przeróżnych przeszkód i pomagają w tych bardziej wymagających warunkach, zwłaszcza, gdy mamy ze sobą ciężki plecak. 

Różnice w konstrukcji kijów

Gdy spojrzymy na kije nordic walking i trekkingowe, często nie dostrzegamy różnic w ich budowie. Jednak zapewniamy, że jest ich bardzo dużo, również w poszczególnych modelach. Jako, że są przeznaczone do różnych aktywności fizycznych, z którymi wiąże się inny sposób użytkowania, kijki posiadają zróżnicowane rodzaje uchwytów, pasków (lub rękawiczek), sposoby amortyzacji, składania czy regulowania

  • Paski i rękawiczki przy gripie umożliwiają pewny chwyt kijów podczas chodzenia oraz zapobiegają przypadkowemu wypuszczeniu ich z dłoni. W przypadku nordic walking utrzymują kij we właściwym położeniu, natomiast w modelach trekkingowych są zabezpieczeniem przed nagłym wysunięciem się rączki i upuszczeniu kija. To dlatego tak bardzo różnią się między sobą wyglądem i sposobem regulacji. W poszczególnych modelach istnieją również zróżnicowane metody mocowania pasków i rękawiczek. Kije nordic walking Spokey WIND posiadają szybkozłączkę Easy Click Glove, która pozwala na szybkie odpięcie ich od kijów, natomiast kije trekkingowe Spokey ZION są wyposażone w system FastFit umożliwiający bezproblemową i ekspresową regulację.
  • Rączki są przystosowane do sposobu trzymania kijów. W trekkingowych muszą stanowić stabilną podporę przy trudnych zejściach i podejściach, dlatego są ergonomiczne, co ułatwia ich pewne trzymanie oraz zapobiega wyślizgnięciu się z rąk. Kije nordic walking posiadają zdecydowanie bardziej smukłe i długie rękojeście, co wynika ze sposobu chodzenia oraz umożliwia łatwiejsze dopasowanie ich do każdego użytkownika.

 

Rączka i pasek w kijach trekkingowych Spokey ZION

Rączka i rękawiczka w kijach nordic walking Spokey MEADOW

 

W zależności od modelu możemy spotkać się z rączkami z PP, z pianki EVA, które są miękkie i zwiększają amortyzację wstrząsów przenoszonych na dłonie, korkowymi (lub z masy korkowej) ze zwiększoną odpornością na wilgoć i zabrudzenia, dzięki czemu nie wyślizgują się z rąk oraz połączenia materiałów

 

Rączka kijów nordic wlking Spokey MEADOW wykonana z PP

 

Rączka kijów trekkingowych Spokey QUICK wykonana z pianki EVA

 

Rączka kijów nordic walking Spokey RUBBLE wykonana z masy korkowej

 

Rączka kijów trekkingowych Spokey ECO BASTONE wykonana z połączenia materiałów

 

 

  • Poszczególne modele zarówno do nordic walking, jak i trekkingi mogą różnić się między sobą także liczbą sekcji (najczęściej dwie, trzy lub cztery), które wpływają na rozmiar po złożeniu kijów. Im więcej sekcji, tym mniej miejsca będą zajmować nierozłożone. Kije Nordic Walking są najczęściej dwusegmentowe, natomiast trekkingowe posiadają więcej sekcji, dzięki czemu po złożeniu bez problemu możemy przypiąć je do plecaka i nie zajmują zbędnej przestrzeni w bagażu podczas długiej wyprawy
  • Chodząc z kijami nordic walking i trekkingowymi warto zaopatrzyć się w końcówki o działaniu amortyzującym, które nakłada się na groty, co zapobiega ślizganiu się kija na różnych powierzchniach. Istnieją różne rodzaje zabezpieczeń, które należy stosować w zależności od różnych nawierzchni. Gumowe końcówki typu TREK są idealne na asfalt, CHICK do parku (na miękkie podłoże), natomiast CALLOUS na błoto. Sam grot świetnie sprawdza się przy maszerowaniu po miękkiej nawierzchni, na lodzie czy żwirze. W modelach przeznaczonych do trekkingu groty są nieco bardziej ścięte, dzięki czemu lepiej klinują się w trudnym terenie. 
  • Co ciekawe, w kijach trekkingowych stosuje się najczęściej dwa rodzaje talerzyków, które można wymieniać w zależności od tego, czy poruszamy się po śniegu (talerzyki zimowe - są większe i zabezpieczają przed zapadaniem się kijów), czy nie (talerzyki letnie - dzięki nim kije nie będą zagłębiać się w szczelinach). W kijach nordic walking talerzyki nie są aż tak istotne, gdyż maszerując z nimi poruszamy się na zdecydowanie prostszych nawierzchniach.

Jak dobrać kije?

Jak widać, aby wybrać właściwy model kijów trzeba najpierw się zastanowić, gdzie będziemy ich używać. Wszystko, czego potrzebujesz, aby zacząć to dobór modelu, który spełni Twoje oczekiwania, będzie niezawodny i zapewni Ci wygodę użytkowania podczas krótkich spacerów lub długich wędrówek. Kije trekkingowe będą najlepszym wyborem na górskie wyprawy, gdyż stanowią wygodne oparcie przy trudnych podejściach i zejściach. A jeśli szukasz sprzętu, który będzie Ci towarzyszyć podczas codziennego marszu, postaw na kije nordic walking. W tej roli świetnie sprawdzą się Spokey WIND, których dodatkową zaletą jest to, że posiadają zewnętrzny system zapinania sekcji, co pozwala łatwo i szybko regulować ich długość.