Joga to rodzaj aktywności, który świetnie sprawdzi się w przypadku seniorów. Pozwala na dostosowanie ćwiczeń do ich potrzeb i możliwości, dzięki czemu w zajęciach mogą brać udział nawet osoby o słabszej kondycji. Jak joga dla seniorów wpływa na zdrowie i jakie korzyści niesie? Jakie inne aktywności sprawdzą się u osób starszych?

Joga dla seniorów pomaga utrzymać kondycję

 

Spis treści:

  1. Jakie znaczenie dla zdrowia mają aktywności dla seniorów?
  2. Joga dla seniorów i inne aktywności – poznaj korzyści prozdrowotne!
  3. Aktywność fizyczna seniorów – okiem eksperta

 

Jakie znaczenie dla zdrowia mają aktywności dla seniorów?

Aktywność ruchowa jest niezwykle istotna dla zachowania zdrowia w każdym wieku. Regularne ćwiczenia powinny podejmować zarówno dzieci czy osoby dorosłe, jak i seniorzy. Niestety ostatni z wymienionych nierzadko ograniczają swą aktywność do minimum. Dzieje się tak z różnych powodów – wśród najczęstszych przyczyn wymienia się niedostateczną motywację, brak wypracowanego nawyku aktywnego spędzania czasu czy obawę o stan zdrowia.

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nie mają jednak wątpliwości – regularna aktywność fizyczna powinna być nieodłącznym elementem profilaktyki chorób wieku podeszłego. Są one następstwem naturalnych procesów starzenia się organizmu, w efekcie których pogarsza się funkcjonowanie poszczególnych narządów i układów. 

U osób starszych najczęściej występują:

  • choroby układu sercowo-naczyniowego – brak ruchu zwiększa ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego i choroby niedokrwiennej serca;
  • choroby zwyrodnieniowe stawów – przy niedostatecznej aktywności dochodzi do osłabienia kości, co zwiększa ich podatność na złamania;
  • zaburzenia pamięci – brak aktywności może przyczyniać się do pogorszenia pamięci i zdolności poznawczych;
  • sarkopenia – siedzący tryb życia może spowodować spadek masy mięśniowej, a w konsekwencji obniżenie siły i sprawności funkcjonalnej mięśni szkieletowych.

Aktywność fizyczna pomaga nie tylko zapobiegać rozwojowi tych chorób u seniorów – niezwykle istotnym aspektem jest też możliwość zachowania pełnej samodzielności. Osoby starsze o pogorszonej sprawności ruchowej stają się uzależnione od pomocy innych, co nie pozostaje bez wpływu na ich samopoczucie i ogólną kondycję psychiczną.

Zaleca się, by aktywność fizyczna dla seniorów obejmowała ćwiczenia wytrzymałościowe, siłowe i rozciągające. Ćwiczenia wytrzymałościowe pozwalają na odzyskanie i utrzymanie dobrej kondycji fizycznej, siłowe – wzmocnienie mięśni i zachowanie stabilnej, mocnej sylwetki, natomiast rozciągające – poprawę elastyczności więzadeł i ścięgien.

Aktywność fizyczna seniorów sprzyja zachowaniu zdrowia

 

Przy wyborze formy aktywności dla seniora należy mieć jednak świadomość, że wysiłek u osób starszych musi być dostosowany od ich możliwości i stanu zdrowia. Na szczęście wybór aktywności dla osób starszych jest coraz szerszy, a przeznaczone dla nich zajęcia stają się nieodłącznym oferty wielu klubów fitness, siłowni czy klubów seniorów.

Joga dla seniorów i inne aktywności – poznaj korzyści prozdrowotne!

Jedną z dostępnych opcji są zajęcia jogi, którą jeszcze kilkanaście lat temu kojarzono przede wszystkim z religią i medytacją. Dziś wygląda to zupełnie inaczej – joga jest postrzegana jako aktywność, którą mogą podejmować osoby niezależnie od wieku. Jest to więc świetna forma aktywizacji seniorów, polecana przez lekarzy i fizjoterapeutów.

Jogę nie bez powodu określa się przy tym jako trening zarówno dla ciała, jak i dla duszy. Joga dla seniorów znacząco poprawia samopoczucie, pozwala na lepsze zrozumienie swojego ciała i sprzyja samodyscyplinie. Ponadto, dzięki możliwości dopasowania poszczególnych ćwiczeń do możliwości osób starszych, jest to jedna z bezpieczniejszych form aktywności dla seniorów

Oprócz jogi osobom starszym polecane są także aktywności takie jak spacery, pływanie czy jazda na rowerze stacjonarnym – każda z nich niesie ze sobą szereg korzyści zdrowotnych.

Joga dla zdrowego serca

Zajęcia jogi w znacznym stopniu opierają się na technikach relaksacyjnych i oddechowych. Dzięki temu joga dla seniorów pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze, jednocześnie sprzyjając redukcji poziomu cholesterolu i glukozy we krwi. 

Potwierdzili to naukowcy z Uniwersytetu Harvarda w Cambridge, którzy dowiedli, że joga może dawać podobne efekty do ćwiczeń wytrzymałościowych. Zgodnie z wynikami przeprowadzonych przez nich badań, u osób praktykujących jogę doszło do obniżenia ciśnienia skurczowego i rozkurczowego oraz poziomu „złego” cholesterolu we krwi (LDL). Ponadto asany, czyli pozycje przyjmowane podczas praktyki jogi, są stosunkowo łatwe do wykonania nawet przez osoby starsze.

Jak zacząć ćwiczyć jogę? By trening przebiegał w komfortowej atmosferze, warto wcześniej zaopatrzyć się w przeznaczone do praktykowania jogi sprzęty. Podstawowym akcesorium jest mata. Do wyboru są różne modele – na przykład wykonana z TPU mata do jogi Spokey Hamasa II o wymiarach 180 × 60 cm, która cechuje się elastycznością, wytrzymałością i odpornością na ścieranie. Na początku przygody z jogą przydatna może okazać się też kostka do jogi Spokey Hana, która znakomicie sprawdzi się jako podpórka. Osobom, które preferują kompleksowe rozwiązania, do gustu przypadnie natomiast zestaw do jogi Spokey Asteya, na który składają się mata do jogi, dwie kostki, piłka fitness z pompką oraz pasek do jogi.

 

Akcesoria sportowe wspierające aktywność seniorów

 

Pływanie dla sprawności stawów

Niska aktywność seniorów oraz postępujące zmiany degeneracyjne w organizmie powodują, że mięśnie stają się bardziej napięte, zmniejsza się ich elastyczność, a stawy zaczynają sztywnieć. Doskonałym remedium na tego typu dolegliwości jest pływanie. 

Aktywność w wodzie odciąża stawy, niweluje nawet silne bóle kręgosłupa oraz rozluźnia mięśnie i zwiększa elastyczność włókien. Pływanie mobilizuje do aktywności cały aparat ruchowy, ale dzięki spowolnieniu ruchów, ryzyko wystąpienia kontuzji jest znacznie ograniczone. Tym samym nawet osoby starsze, które podczas tradycyjnych ćwiczeń nie są w stanie lub nie mogą wykonywać pewnych ruchów, w wodzie poradzą sobie z tym bez problemu.

Spacery dla lepszej kondycji

Zarówno joga dla seniorów, jak i pływanie sprzyjają poprawie ogólnej kondycji i wydolności organizmu. Jednak zdecydowanie najprostszą, a przy tym powszechnie dostępną formą aktywności, która zapewnia analogiczny efekt, jest spacerowanie. Spacerować można właściwie wszędzie, więc nawet osoby mieszkające w centrach miast nie powinny mieć problemu ze znalezieniem odpowiedniego miejsca. Wystarczy spacerować przez 30 minut od 3 do 5 dni w tygodniu, by poprawić kondycję i wydolność sercowo-naczyniową.

 

Formy aktywizacji seniorów to także np. spacery

 

Rower stacjonarny w walce z nadwagą i otyłością

Regularne ćwiczenia na rowerze stacjonarnym pozwalają zmniejszyć ryzyko nadwagi i otyłości u osób starszych, które przyczyniają się do rozwoju wielu chorób. Jazda na rowerku stacjonarnym sprzyja przy tym redukcji wagi, a w efekcie także odciążeniu stawów

Ważne jest jednak, by przed rozpoczęciem treningów, skonsultować się z lekarzem. Tylko specjalista będzie w stanie ocenić, czy senior może podejmować tego typu wysiłek lub jak dobrać intensywność ćwiczeń, by nie ryzykować wystąpieniem kontuzji.

Aktywność fizyczna seniorów dla poprawy samopoczucia

Osoby starsze często są podatne na wahania nastroju, a nawet stany depresyjne. Aktywność fizyczna dla seniorów pomaga skutecznie z nimi walczyć – w czasie wysiłku organizm produkuje endorfiny, czyli hormony szczęścia, które znacznie poprawiają nastrój i zwiększają siły witalne. Świetnym wyborem będzie między innymi joga dla seniorów, która uspokaja organizm, wycisza i obniża poziom stresu.

Aktywność fizyczna seniorów – okiem eksperta

Powrót do aktywności fizycznej u osób starszych, choć zalecany, powinien być starannie przemyślany i dobrze zaplanowany. Przed rozpoczęciem ćwiczeń – bez względu na to, czy będzie to joga dla seniorów, pływania czy jazda na rowerku treningowym – należy skonsultować się z lekarzem. Warto poprosić go o pomoc w doborze optymalnej formy aktywności, która będzie dostosowana do stanu zdrowia, możliwości oraz poziomu sprawności seniora.

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, należy wykonywać przynajmniej 150 minut tygodniowo wysiłku tlenowego o umiarkowanej intensywności lub 75 minut tygodniowo wysiłku tlenowego o wysokiej intensywności. Innym rozwiązaniem jest połączenie aktywności o umiarkowanej i wysokiej intensywności i podejmowanie jej zamiennie. 

Jak zaleca ekspert Spokey:

Aktywność dla seniorów okiem eksperta

Bardzo istotnym aspektem jest również odpowiednie wyposażenie miejsca treningów, które zapewni komfort i bezpieczeństwo osobom ćwiczącym.

Aktywność fizyczna seniorów według eksperta

Joga to doskonała forma aktywności dla osób starszych, umożliwiająca dopasowanie zarówno samych ćwiczeń, jak i ich intensywności do potrzeb i możliwości seniorów. Joga niesie przy tym ze sobą liczne korzyści zdrowotne – poprawia krążenie krwi, przywraca ruchomość stawów, łagodzi bóle kręgosłupa i poprawia nastrój. 

Podobne efekty zapewniają także inne formy aktywności, jak pływanie, spacery czy jazda na rowerku stacjonarnym. Bez względu na to, na jaki rodzaj aktywności się zdecydujesz, odpowiednio dobrany sprzęt sportowy zapewni Ci komfortowy i bezpieczny trening.

Prowadzisz zajęcia dla seniorów? Najwyższej jakości akcesoria i sprzęt sportowy znajdziesz w sklepie Spokey.pl! Sprawdź ofertę!