Deskorolka niejedno ma imię, a chcąc zacząć swoją przygodę ze skatingiem, musimy dokonać wyboru, jaką deskę wybrać. Mnogość rodzajów deskorolek nie ułatwia nam decyzji, dlatego przed zakupem warto zastanowić się, do czego będzie nam służyć deska oraz co chcemy na niej robić, jakie są nasze możliwości i preferencje. Jeśli stoisz przed wyborem deski idealnej dla Ciebie, koniecznie przeczytaj nasz wpis!

 

Deska kompletna czy do montażu?

Chcąc kupić deskorolkę, możemy zdecydować się na zakup deski kompletnej, to znaczy takiej, która jest już zmontowana albo możemy pokusić się również o skompletowanie swojej idealnej deski, kupując do niej poszczególne części takie jak: kółka, deck czy trucki. Zakup deski kompletnej będzie o wiele lepszym wyborem, jeśli jest to nasza pierwsza deska lub kiedy nie znamy się na poszczególnych częściach i doborze odpowiednich komponentów. Nie warto ryzykować z kompletowaniem deskorolki, jeśli nie ma się wystarczającego doświadczenia w tym obszarze lub gdy nie ma się w swoim otoczeniu osoby, która zna się na doborze i może nam doradzić. Lecz jeśli chodzi o zakup pierwszej deski lub nawet deski dla osoby o średnich umiejętnościach, nie jest to zwykle tego warte. W Spokey mamy różne rodzaje desek kompletnych, dzięki czemu bez problemu znajdziesz odpowiednią deskę dla siebie, bez zmartwień o dobór elementów do niej.

 

 

Rodzaje deskorolek

Na przestrzeni lat, skateboarding przeszedł ewolucję, która sprawiła, że jazda na desce stała się ogólnoświatowym sportem, uprawianym przez wszystkich bez względu na wiek, płeć czy umiejętności, a także doczekała się ona swojej konkurencji na Igrzyskach Olimpijskich. Sport, jak i również same deski przeszły ewolucję, dzięki której każdy może znaleźć deskę dopasowaną do swoich preferencji, wieku i umiejętności. Rodzaje deskorolek, które przede wszystkim wyróżniamy to: klasyczna deska, longboard, cruiser, fiszka oraz deskorolka elektryczna

 

 

Klasyczna deskorolka

Jest to najpopularniejszy rodzaj deskorolki i zaraz najczęstszy wybór, jeśli chodzi o zakup. Jest to deska wszechstronna, którą można zobaczyć w skateparku jak i na ulicy, nadająca się do różnych rodzajów jazdy, takich jak freestyle czy street skateboarding. Jest to również typ deskorolki najbardziej preferowany przez skaterów na całym świecie. Lecz w szczególności ten typ deskorolki jest polecany osobom, które chcą wykonywać triki, grindy, które chcą pokonywać krawężniki, wzbijać się w powietrze i robić akrobacje. Klasyczna deskorolka cechuje się dwoma „kopnięciami” po obu końcach, tak zwanym nose i tail, które są symetryczne albo prawie symetryczne. Zarówno przód (nose) jak i tył (tail) są podniesione, a nie zupełnie płaskie. Krzywe końce deski pozwalają na odrywanie jej od ziemi, skoki i wykonywanie tricków, których na zupełnie płaskiej desce nie dałoby się wykonać. Klasyczne deski mają również małe, nieco twarde koła i grubszy deck, które to przystosowane są do wytrzymywania dużych przeciążeń, podczas skoku i upadku. Wadą klasycznych deskorolek jest fakt małych kółek, mogą być momentami trudne do kontrolowania. Deski klasyczne nie nadają się do szybkich przejażdżek, do jazdy po nierównych nawierzchniach oraz na długie dystanse. 

 

 

Longboard

Longboardy to zdecydowanie dłuższe deski, w porównaniu do deskorolek klasycznych. Są one idealne dla osób, które chcą pokonywać dłuższe dystanse. Jeśli szukasz deski do transportu i jazdy, longboard będzie właściwym wyborem. Longboardy nie nadają się do wykonywania tricków, są one idealne do pokonywania szerokich zakrętów oraz do jazdy downhillowej, to znaczy do swobodnych zjazdów w dół drogi, do długodystansowej jazdy po płaskiej drodze. Longboardy dzielą się między innymi na klasyczne oraz zjazdowe. Longboard zjazdowy w porównaniu z klasycznym ma lepszą stabilność i może osiągać większą prędkość. Koła w longboardach są duże i miękkie, dzięki czemu zapewniają doskonałą przyczepność oraz płynną jazdę, oraz dzięki którym nierówności podłoża nie są aż tak wyczuwalne. Konstrukcja longboardu jest solidna oraz zaprojektowana tak, aby pochłaniać znaczną część wibracji podczas jazdy. Zwykle deski longboardowe są wykonane z grubszego drewna, czyli z drewna klonowego, które gwarantuje dłuższą trwałość deski. Deska longboard jest łatwa pod względem kontroli i można nią podróżować na dłuższe odległości. Wadą desek typu longboard jest trudność w ich przenoszeniu.

 

 

Cruiser

Deska typu cruiser to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą używać deski przede wszystkim w celu transportowym. Cruisery to deski zbliżone długością do standardowej, klasycznej deskorolki, aczkolwiek są one od niej znacznie szersze. Mają one również większe i bardziej miękkie koła niż klasyczne deski. Połączenie tych dwóch cech sprawia, że jazda na desce typu cruiser jest bardzo komfortowa. Criuser to deska idealna do jazdy po chodniku w miejskiej przestrzeni. Ich długość sprawia, że są łatwe w manewrowaniu. Criuser to odpowiednia deska dla osoby, która szuka ciekawego środka transportu, którym będzie mogła poruszać się po mieście i na krótkich dystansach. Deska cruiser jest idealna do przemieszczania się, ale niektóre modele mają również tak zwany kick tail, dzięki któremu można wykonać na nich skok typu ollie. Cruiser to deska łatwa w transporcie, a także deska, która idealnie nadaje się dla początkujących. Na tym typie deski można nabrać pewności siebie i nauczyć się równowagi. Nie jest to deska dla osób, które marzą o ewolucjach w skateparku i bardziej skomplikowanych trikach. 

 

 

Fiszka

Deski typu fiszka, czyli deska penny, to deska idealna dla początkujących małych skaterów, którzy dopiero chcą stawiać swoje pierwsze kroki w świecie skatingu. Deski te są w niewielkich rozmiarach, są one lekkie, a jazda na nich je płynna, co za tym idzie, są to świetne deski do przemieszczania się oraz do nauki jazdy na desce. Deski fiszki bardziej nadają się do zjazdów i płaskich dróg niż do wykonywania trików i szybkiej jazdy. Ich niewielki rozmiar sprawdza się idealnie w przypadku dzieci i nastolatków, ale mają one również swoich fanów wśród starszych osób, które szukają niedrogiego środka transportu, ponieważ deski fiszki zazwyczaj są wykonane z plastiku. Deska fiszka to połączenie większych i miękkich kółek ze zdecydowanie krótszym i węższym blatem, co sprawia, że są to deski bardzo zwrotne i idealne dla początkujących. Większe koła zapewniają stabilność, a niewielki rozmiar i niewielka waga, sprawiają, że są to deski dobre dla dzieci. Nie jest to jednak rodzaj deski dla osób, które chcą jeździć z szybką prędkością oraz robić triki. 

 

 

Deskorolka elektryczna

Deskorolka elektryczna to deska z przymocowanym do niej niewielkim silnikiem, którą zazwyczaj steruje się za pomocą pilota. Jest to deska idealna dla tych, którzy szukają ciekawego pomysłu na środek transportu oraz które lubią gadżety i nowości technologiczne. Na tym rodzaju deski można pokonać znacznie dłuższy dystans z większą prędkością właśnie dzięki wbudowanemu silnikowi, niż na tradycyjnej desce, którą steruje się dzięki sile mięśni. Na desce elektrycznej można zatem jeździć bez większego wysiłku. Największą zaletą deskorolki elektrycznej jest fakt, że można na nich łatwo i bez problemu pokonywać wzniesienia. Samo sterowanie i manewrowanie jest również bardzo proste. Deski te są zazwyczaj droższe, ale mogą służyć zdecydowanie dłużej niż inne rodzaje deskorolek, ponieważ nie wykonuje się na niej trików, które mogą powodować uszkodzenia mechaniczne sprzętu. Wadą deskorolek elektrycznych jest fakt, że nie są one tak stabilne jak klasyczne deskorolki, na których jeździ się za pomocą siły mięśni.

 

 

Stojąc przed wyborem zakupu deskorolki, warto zastanowić się nad swoimi preferencjami, chęciami, budżetem oraz kto będzie jeździć na deskorolce. Jeśli szukasz deski, na której można wykonywać triki i akrobacje, ale i przemieszczać się na krótkich dystansach, wybierz klasyczną deskę. Jeśli Twoje dziecko marzy o rozpoczęciu skatingowej przygody, wybierz małą i lekką deskę fiszkę. Jeśli chcesz jeździć na długie dystanse, wybierz deskorolkę typu longboard. Jeśli lubisz nowości technologiczne, wygodne i ciekawe rozwiązania, wybierz deskę elektryczną. Jeśli szukasz komfortowej deski do przemieszczania się po mieście, wybierz deskę typu criuser.