Jazda na rolkach to popularny miejski sport, który w szczególności jest uprawiany wiosną i latem przy sprzyjającej pogodzie. To właśnie wtedy najczęściej możemy spotkać rekreacyjnie szusujących rolkarzy, jak i tych wielbicieli ośmiu kółek, którzy udoskonalają swoje popisowe, freestylowe triki - w końcu jeździć każdy może tak, jak lubi najbardziej! Niezależnie od tego, jaki styl wybierzesz, ten rodzaj aktywności będzie miał pozytywny wpływ na kształtowanie Twojej sylwetki. Dowiedz się o tym więcej!  

S jak slalom i… sylwetka!

Czy wiesz, że w ciągu jednej godziny jazdy na rolkach możesz spalić nawet do 700 kalorii? To dlatego, że podczas tej aktywności pracują niemalże wszystkie grupy mięśniowe - w szczególności nogi i pośladki - co wynika z typowej dla tego sportu pozycji. Mięśnie brzucha wraz z mięśniami grzbietu i górnej obręczy barkowej pomagają złapać równowagę. Już po kilku treningach poprawisz swoją sylwetkę, zwiększysz wytrzymałość, widocznie podkreślisz pośladki i wysmuklisz nogi. Brzmi świetnie, prawda?  

Rolki dla dorosłych - jak je wybrać?

  Istotną kwestią przy wyborze jest dopasowanie rolek do swoich umiejętności, stylu jazdy, a przede wszystkim do rozmiaru stopy. Czasem można natknąć się na rolki regulowane damskie, męskie lub dziecięce. To rozwiązanie jest dedykowane osobom, których rozmiar buta jest na granicy dwóch sąsiadujących ze sobą lub jak to jest w przypadku dzieci - stopa jeszcze rośnie. Stąd też regulowane modele są idealne na początek nauki jazdy na rolkach. Jeśli w Twojej garderobie można znaleźć buty w rozmiarze na przykład 37 i 38, śmiało wybierz rolki regulowane! W ofercie naszego sklepu znajdziesz rolki regulowane damskie i męskie Spokey SPOOX  - totalnie #wSPOKEYstylu!    Zdecydowanie najpopularniejszą kategorią są rolki rekreacyjne przeznaczone do tradycyjnej i relaksującej jazdy. Oprócz odpowiedniego rozmiaru i subiektywnego odczuwania komfortu ich noszenia zwróć uwagę na:

  • łożyska - odpowiadają one za płynność i szybkość jazdy. Typowe dla rolek rekreacyjnych są łożyska ABEC 5 i ABEC 7. Zasada jest prosta: im wyższy numer, tym są szybsze.
  • kółka kauczukowe do rolek - w tym rekreacyjnym typie rolek ich wielkość występuje przedziale od 71 do 84 milimetrów. Im większe kółko, tym szybsza jazda, ale kosztem mniejszej zwrotności rolki.
  • twardość - jest oznaczona symbolem A. W rolkach rekreacyjnych występuje głównie w przedziale 74-82A. Niska twardość oznacza małą odporność na ścieranie, ale bardzo dobre właściwości tłumiące drgania. Wyższa twardość wpływa na przyczepność i żywotność kółek.
  • płoza - kompozytowa lub aluminiowa. Pierwsza świetnie tłumi drgania, więc podnosi komfort jazdy początkującym i średniozaawansowanym, natomiast aluminiowa cechuje się większą lekkością i stabilnością - docenią ją wymagający pasjonaci rolkarstwa.

Akcesoria - dla bezpieczeństwa i komfortu

Decydując się na rozpoczęcie przygody z rolkami, odpowiedni sprzęt i wygodny ubiór są istotne, ale nie możemy zapomnieć o najważniejszej kwestii - bezpieczeństwie. Zaopatrując się w podstawowy zestaw ochraniaczy na nadgarstki, łokcie i kolana, zamortyzujesz ewentualny upadek, zmniejszysz ryzyko uszkodzenia i kontuzji w tych newralgicznych miejscach. Ponadto ochraniacze dodadzą Ci pewności siebie podczas jazdy, a to ma wpływ na udoskonalanie swojej techniki.   Rolki najczęściej zabiera się ze sobą i zakłada dopiero na miejscu. Za sprawą swoich nietypowych rozmiarów mogą być dość kłopotliwe w transporcie. Warto więc postawić na dedykowaną torbę na rolki, która pełni również funkcję pokrowca - to świetne rozwiązanie 2 w 1, dzięki któremu będziesz je mieć spakowane i zawsze pod ręką. 

Podstawowy serwis rolek

Odpowiednie dbanie o najważniejsze elementy rolek to gwarancja komfortowej jazdy i obowiązkowy zabieg, bezpośrednio wpływający na żywotność komponentów. W przypadku gdy podczas przeglądu zakręcisz każdym kółkiem z osobna i zauważysz, że jedno z nich kręci się wolno, zgrzyta lub wydaje podejrzany dźwięk, to sygnał, że wymaga wyczyszczenia lub naprawy.

Jak wymienić łożyska w rolkach? Najlepiej korzystając z dostępnych w Internecie wideo-poradników, które opisują ten proces krok po kroku. Wśród takich materiałów znajdziesz również odpowiedź na pytanie, jak wymienić hamulec w rolkach, czyli trzeci element poza kółkami, który w rolkach ulega najszybszemu zużyciu. Jeśli to możliwe, zapobiegaj, starając się unikać kałuż, błota i piasku, gdyż w takich warunkach elementy rolek szybciej się zużywają.