cwiczenia w domu

Choć mogłoby się wydawać, że ćwiczenia na siłowni będą skuteczniejsze, a wyjście z domu jest dodatkową motywacją, coraz więcej osób decyduje się na trening we własnych czterech ścianach. Tej decyzji sprzyja również sytuacja związana z obostrzeniami z powodu koronawirusa, ponieważ można trenować niezależnie od decyzji rządu. Dlaczego warto zdecydować się na trening w domu i jak wyposażyć domową siłownię?

Zalety treningu w domu

Decydując się na wygospodarowanie odrobiny miejsca w domu na kącik do treningów zyskujesz pełną niezależność. Nie musisz obawiać się, że siłownie są zamknięte z powodu obostrzeń czy dni świątecznych, nie ograniczają cię godziny otwarcia klubu fitness ani brzydka pogoda na zewnątrz. Nie musisz martwić się również towarzystwem postronnych osób, które zwłaszcza na początku przygody ze sportem może być krępujące. We własnych czterech ścianach nie trzeba obawiać się kompleksów i oceny ze strony innych. Nie musisz także martwić się o higienę sprzętu po poprzednich użytkownikach.

Dzięki temu, że sprzęt jest stale pod ręką, możesz zdecydować się na ćwiczenie niemal w każdej chwili. Nie musisz skrzętnie planować treningu w harmonogramie dnia oraz tracić czas na dojazdy do siłowni. Co więcej – nie musisz martwić się, że za tobą czeka kolejka osób do sprzętu i marnować czas na dostosowanie regulacji po poprzednich użytkownikach. Możesz spokojnie zrelaksować się słuchając podcastów czy oglądając ulubiony serial. Wolna przestrzeń dostępna 24 godziny na dobę tylko dla ciebie to świetna motywacja, by utrzymać się w formie.

Jeśli potraktujesz domowe treningi poważnie, szybko okaże się, że są one świetną decyzją finansową. Jednorazowy zakup niezbędnych sprzętów błyskawicznie zwróci się dzięki oszczędnościom na karnetach czy dojazdach na siłownię.

Jaki sprzęt do ćwiczeń cardio w domu wybrać?

Ćwiczenia tlenowe mają to do siebie, że można je wykonywać na tysiące różnych sposobów. Przy niewielkim budżecie wystarczy skakanka czy guma do ćwiczeń, jednak chcąc na poważnie traktować trening w domu warto zainwestować w profesjonalny sprzęt, angażujący różne partie mięśni. Może to być rowerek treningowy. Modele pionowe pozwalają na najbardziej zróżnicowany trening – od delikatnego, przypominającego jazdę miejską po bardziej intensywny. Dodatkową zaletą niektórych modeli jest możliwość złożenia rowerka i schowania go do szafy, by zajmował jak najmniej miejsca. Takie rozwiązanie posiada między innymi rower magnetyczny Spokey XFIT+.

Dla osób, które borykają się z bólami kręgosłupa lepszy będzie rower poziomy. Taka pozycja nie tylko odciąża kręgosłup, ale także uaktywnia mięśnie brzucha. Niestety na tego typu sprzęt trzeba wygospodarować nieco więcej miejsca.

Innym sprzętem do domowych ćwiczeń cardio jest oczywiście bieżnia mechaniczna. To doskonałe narzędzie, które pozwala utrzymać ciało w idealnej kondycji, poprawić wydolność organizmu i wykonać pełen trening bez konieczności wychodzenia z domu. Zmienne kąty nachylenia oraz prędkość biegu pozwalają na przeprowadzenie satysfakcjonujących treningów bez względu na cel, który chcesz osiągnąć.

Sprzęt do treningu siłowego w domu

Oprócz sprzętu do ćwiczeń cardio w domu, potrzebne będą również akcesoria, które pomogą ci ćwiczyć konkretne partie mięśni. Do podstawowych elementów wyposażenia domowej siłowni zależą między innymi hantle, a także sztangi wraz z różnymi obciążeniami, które będą pomocne przy różnego typu ćwiczeniach siłowych. Tu konieczna jest także profesjonalna, stabilna ławeczka, która pomoże uaktywnić mięśnie brzucha, ramion, bioder i klatki piersiowej w trakcie wykonywania ćwiczeń. Dobrze zainwestować również w kettlebells, które pozwalają angażować mięśnie całego ciała w czasie treningu. Rodzaje obciążeń możesz dopasować do swojej obecnej kondycji i stopniowo dokupować większe ciężary.

Przydatny może okazać się także drążek do podciągania, montowany w futrynie drzwiowej. Sprzęt ten nie zajmuje w ogóle miejsca, a jest świetnym urozmaiceniem domowego programu treningowego. Do ćwiczenia mięśni nóg doskonale sprawdzą się taśmy oporowe oraz step o regulowanej wysokości. To niewielki wydatek, który pozwoli na bezpieczny trening w warunkach domowych. Do treningu na podłodze konieczna jest również wygodna, wytrzymała mata.

W zależności od preferencji i rodzaju wykonywanych ćwiczeń warto zainwestować również w sprzęt do fitnessu – ekspandery, twistery, piłki, przyrządy do pompek i różnego rodzaju akcesoria, które zajmują niewiele miejsca, a mogą wprowadzić urozmaicenie do codziennych domowych treningów.