bieganie w bieliźnie termoaktywnej - termicznejWiele osób używa tych dwóch pojęć zamiennie. Tymczasem w rzeczywistości bielizna termoaktywna i bielizna termiczna to dwie różne rzeczy. Na czym polegają podobieństwa i różnice między tymi dwoma rodzajami odzieży? Kiedy lepiej korzystać z bielizny termoaktywnej, a kiedy z odzieży termicznej?

Bielizna termiczna – co to jest?

Zadanie bielizny termicznej jest bardzo proste – ma zapewniać ciepło i ogrzać nasze ciało, zapobiegając nadmiernemu wyziębieniu organizmu. Nosi się ją w okresie jesienno-zimowych mrozów, a także podczas chłodnego przedwiośnia. Chroni przede wszystkim przed zimnem, zapewniając komfort cieplny podczas przebywania na mrozie.

Bielizna termiczna wykonywana jest najczęściej z grubych materiałów o gęstej strukturze, które zapewniają wysoki poziom izolacji cieplnej. Jest to przede wszystkim wełna naturalna, bawełna i różnego rodzaju połączenia tych włókien, często z domieszką włókien syntetycznych. Technologia produkcji zmierza jednak do tego, by odzież była jak najlżejsza i jak najbardziej wydajna. Przykładem może być bielizna z Merynosa, zapewniająca doskonały komfort cieplny przy cienkim i lekkim materiale.

Niestety, oprócz zapewniania ciepła, bielizna termiczna nie umożliwia prawidłowej wentylacji oraz nie odprowadza nadmiaru wilgoci. Oznacza to, że jeśli spocimy się mając na sobie odzież termiczną, pot nie zostanie odprowadzony na zewnątrz, a materiał, z którego wykonana jest bielizna nasiąknie wilgocią powodując szybsze wychłodzenie. Z tego powodu bielizna termiczna nie jest polecana amatorom intensywnych górskich wycieczek czy osobom uprawiającym sport na świeżym powietrzu. Świetnie sprawdzi się za to w przypadku aktywności o niskiej intensywności w bardzo mroźne dni, takie jak spacery, imprezy plenerowe, wycieczka połączona ze zwiedzaniem na świeżym powietrzu, mało intensywne wędrówki rodzinne czy aktywności takie jak kulig, podczas których przez większość czasu jesteśmy w bezruchu.

Bielizna termoaktywna – co to jest i do czego służy?

Pojęcie bielizny termoaktywnej jest znacznie bardziej precyzyjne. Każda bielizna termoaktywna będzie jednocześnie bielizną termiczną, jednak nie każda bielizna termiczna zasłuży na miano odzieży termoaktywnej. Aby tak było, ubranie musi posiadać konkretne funkcje oraz cechy. Bielizna termoaktywna oprócz zapobiegania wychłodzeniu organizmu, ma również za zadanie zapewnić wysoki poziom wentylacji i możliwość sprawnego odprowadzania wilgoci na zewnątrz. Oznacza to, że odzież termoaktywna nie tylko zapewnia dobrą izolację cieplną i pomaga w utrzymaniu optymalnej temperatury ciała, jednak oprócz tego posiada także inne funkcje, przydatne dla osób uprawiających sport lub planujących wysiłek fizyczny na zewnątrz w warunkach zimowych.

Odzież termoaktywna nie sprawdzi się w czasie aktywności o niskiej intensywności, takich jak spacery czy zimowe imprezy na świeżym powietrzu. Jej konstrukcja pozwala bowiem na utrzymanie ciepła oddanego przez rozgrzany organizm i transport wilgoci na zewnątrz, jednak nie posiada funkcji podnoszenia komfortu cieplnego, jak wełniany sweter czy gruba bawełniana bielizna termiczna. W przypadku odzieży termoaktywnej zwykle używa się syntetycznych materiałów, takich jak poliamid czy polipropylen. Odpowiadają one za prawidłowe odprowadzanie wilgoci i utrzymanie optymalnej ciepłoty ciała. Czasem materiał jest dodatkowo wzbogacany jonami srebra. Mają one za zadanie zniwelować nieprzyjemny zapach potu i zapewnić ochronę przed bakteriami w wilgotnym środowisku. Innym rozwiązaniem jest stosowanie na ostatnim etapie produkcji środków, które zapobiegają namnażaniu się bakterii, takich jak Ultra-Fresh.

W przypadku odzieży termoaktywnej nie sprawdzą się materiały takie jak bawełna, które doskonale ogrzewają, jednak nie zapewniają żadnej sensownej wentylacji. Należy jednak pamiętać, że aby bielizna termoaktywna spełniała swoją rolę, powinna być dobrze dopasowana i ściśle przylegać do ciała. W innym wypadku prawidłowe odprowadzanie wilgoci nie będzie możliwe, dlatego warto dobrze wybrać rozmiar oraz zadbać o to, by bielizna posiadała płaskie szwy, które nie powodują obtarć. W końcu nie bez powodu bieliznę termoaktywna nazywa się często drugą skórą.

Kiedy powinno się stosować bieliznę termoaktywną?

Wbrew pozorom nie jest to produkt przeznaczony wyłącznie dla profesjonalnych sportowców czy osób uprawiających intensywne sporty na świeżym powietrzu. Świetnie sprawdzi się także w przypadku intensywnych marszów, trekkingu w górach czy nawet nordic walkingu w miejskim parku. Bielizna termoaktywna jest także polecana dla biegaczy, rowerzystów czy amatorów białego szaleństwa: narciarzy i snowboardzistów. Warto pamiętać, że ten typ bielizny jedynie utrzymuje ciepłotę ciała, a nie podnosi komfortu cieplnego, dlatego powinien być stosowany przez osoby, które w czasie mrozów aktywnie spędzają czas na świeżym powietrzu.