Kije trekkingowe zyskują coraz większą popularność wśród świadomych górołazów, którzy podczas wędrówek chcą odciążyć swoje stawy i kręgosłup. W trakcie trekkingu w terenach górskich kije stanowią dla piechura dodatkowy punkt podparcia. Pomaga to utrzymać równowagę i stabilizuje postawę ciała przy pokonywaniu przewyższeń, stromych zejść i wędrówek w piarżystym terenie. Czym więc należy kierować się przy wyborze kijów trekkingowych i jakie wybrać na górskie wędrówki?

Zanim zdecydujesz się na konkretny model kijów trekkingowych, weź pod uwagę różnice, jakie występują pomiędzy kijami trekkingowymi a kijami do nordic walking. Kije te mają zupełnie inne przeznaczenie, a co za tym idzie, mają różną budowę rączki, trzonka oraz grotu. Różny jest także sposób poruszania się z kijem. Ważne jest, aby na górskie wędrówki wybrać kije, które są do tego przeznaczone.Kije w góry - trekkingowe czy nordic walking?

Co charakteryzuje kije trekkingowe? 

Przede wszystkim wyprofilowana rączka z niewielkimi wypustkami, dzięki którym kij wygodnie i stabilnie leży w dłoni. Przy rączce przymocowany jest pasek, który w trudnym, skalistym terenie pozwoli na moment zawiesić kije na nadgarstkach i swobodnie pokonać ten fragment trasy, który wymaga użycia rąk i np. podciągnięcia się na skałach. Jest też elementem, na którym możemy zawiesić nadgarstki, aby dać im odpocząć.

Trzonek w kiju trekkingowym składa się z dwóch do nawet czterech sekcji. Za pomocą mechanizmów szybkiej regulacji, można dostosować długość kijów do Twoich indywidualnych potrzeb oraz profilu terenu, w którym się poruszasz. 

Nad grotem w kijach trekkingowych zazwyczaj znajduje się talerzyk. Wyróżnia się talerzyki letnie i zimowe. Dzięki temu możesz odpowiedni talerzyk dopasować do warunków, w których się poruszasz. Zadaniem talerzyka jest zapobieganie zapadania się kija w grząskim gruncie, szczelinach lub w śniegu. Podczas wędrówek, górskich biegów czy nawet zjazdów skiturowych, do których rekomendowane są niektóre modele kijów, np. Carbon, Sky Run lub Compass będziesz mieć w ręce pewną podporę. Elementem, który można zamocować na samym końcu kija, są gumowe buciki. Buciki należy założyć podczas pokonywania asfaltowych czy betonowych odcinków trasy. Zabezpieczają one grot przed szybszym zużyciem się i zapewniają lepszą amortyzację na tak twardym podłożu. 

Czym różnią się między sobą kije trekkingowe? 

Kije trekkingowe różnią się między sobą materiałem, z którego zbudowany jest trzonek i rączka. Mają różną ilość sekcji, system regulacji i typ zapięcia. Różnic jest sporo, ale podstawowa z nich to wytrzymałość, na którą wpływa typ materiału, który został zastosowany przy produkcji kijów. Kije wykonane z włókna węglowego odznaczają się wysoką jakością. Materiał ten cechuje się dużą wytrzymałością, a przy tym jest bardzo lekki. Dzięki niskiej masie redukuje wagę kijów do minimum, przez co zmniejsza ciężar ekwipunku zabieranego na szlak.

Drugi najczęściej wykorzystywany do produkcji kijów materiał to aluminium. Wykonane z niego kije będą trochę cięższe, ale również bardzo wytrzymałe. Przy wyborze tego typu kijków, warto zwrócić uwagę na rodzaj aluminium. Ważnym elementem kija trekkingowego, z którym mamy stały i bezpośredni kontakt podczas wędrówki jest rączka. Rączki różnią się materiałem, z którego zostały wykonane. Najprostszym tworzywem jest polipropylen (PP), który występuje zazwyczaj w podstawowej wersji kijów. Warto mieć na uwadze, że plastikowa rączka w kontakcie ze skórą dłoni może powodować dużą potliwość. Dlatego też o wiele lepszym rozwiązaniem są wysokiej jakości rączki zbudowane z masy korkowej,  naturalnego korka lub lekkiej pianki EVA. Materiały te dzięki swoim właściwościom lepiej absorbują wilgoć i nawet w upalne dni nie będą powodować nadmiernej potliwości. Wpływa to na komfort wędrówki — kij nie ślizga się, ale stabilnie pozostaje w dłoni. Ponadto rączki z pianki EVA i naturalnego korka są miłe i przyjemne w dotyku, podczas gdy ta wykonana z plastiku jest znacznie bardziej twarda. Pianka EVA wyróżnia się sprężystością, która zapewnia dodatkową amortyzację wstrząsów podczas wędrówki.

Istotną rzeczą jest sposób regulacji, zapięcia i składania kijów, a także ilość sekcji, na które można je złożyć. Płynna regulacja pozwala na szybkie dostosowanie kijów do indywidualnych potrzeb każdego piechura. Kije powinny być dostosowane do wzrostu turysty, a łokieć, po chwyceniu kija w dłoń, powinien tworzyć kąt prosty.

Dobry mechanizm blokowania z kolei zapewnia stabilność i utrzymanie stałej długości kija podczas trekkingu. Wyróżnia się dwa systemy zapięć: wewnętrzne oraz zewnętrzne. To drugie zdecydowanie bardziej zyskuje na popularności. Pozwala na szybką i sprawną regulację i złożenie kijów w każdych warunkach atmosferycznych. Działa na zasadzie zatrzasku, którego siłę reguluje się za pomocą pokrętła. Wewnętrzne zapięcie natomiast znacznie lepiej sprawdza się w kijach przeznaczonych dla biegaczy np. w kijach Sky Run.

W zależności od modelu, kijki złożyć można na dwie, trzy lub cztery części. Jedne modele składają się teleskopowo, inne zaś połączone są przewodem, który pozwala na złożenie ich nawet na cztery części i tym samym zredukowanie ich długości do minimum. Dzięki tej funkcji kije są bardziej ergonomiczne, zajmują mniej miejsca i nie zahaczają o pośladki, kiedy są przytroczone do plecaka.

Możliwość szybkiego złożenia kija jest bardzo przydatna podczas pokonywania zróżnicowanego terenu. Na szlakach, gdzie występują ciągi łańcuchów, klamer czy skalne kominy, ważne jest, aby szybko i sprawnie złożyć kije, przytroczyć je lub włożyć do plecaka i mieć wolne ręce.

Jakie kije trekkingowe wybrać na początek? 

W zależności od tego, jak zaawansowanym piechurem jesteś i jakie trasy najczęściej wybierasz, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czego wymagasz od kijów trekkingowych. Dla początkujących górołazów, którzy wędrują po niezbyt wymagających szlakach np. w Górach Izerskich czy w Beskidzie Wyspowym, bardzo dobrym rozwiązaniem będzie podstawowy model kijów Ekvilibro. Kije te mają bardzo przystępną cenę, a przy tym cechują się wysoką jakością.

Dla bardziej zaawansowanych turystów, którzy pokonują dłuższe i bardziej wymagające trasy oraz cenią sobie jakość, wytrzymałość i komfort, świetnym wyborem będą kije Compass. Kije te sprawdzą się również w takich sportach jak skituring. Wykonane są one z wysokiej jakości aluminium i posiadają rączkę, która zbudowana jest z naturalnego korka, a dodatkowo zabezpieczona otokiem z pianki EVA. Kije składają się na trzy części, a po złożeniu wygodnie można przymocować je do plecaka. Kije te świetnie sprawdzą się na szlakach w Gorcach, Karkonoszach czy Bieszczadach. Mają dodatkowo wymienne, sezonowe talerzyki oraz gumowe buciki. Pozwolą one na dostosowanie kijów zarówno do pory roku, w jakiej wędrujesz, jak i do typu podłoża, po którym będziesz się poruszać. 

Najbardziej zaawansowani turyści, którzy wędrują po wysokich górach, z całą pewnością docenią model Carbon. Ich trzonek składa się w 100% z włókna węglowego, dzięki czemu, kije te cechują się wysoką wytrzymałością i dużą lekkością. Para waży zaledwie 380 g. Tak niska waga redukuje wagę zabieranego na szlak ekwipunku, co jest niezmiernie ważne przy pokonywaniu zarówno długich tras, jak i przy dużej sumie podejść. Kije Carbon posiadają wygodne zewnętrzne zapięcie, które pozwala na szybką regulację i złożenie kijów. Ich wygodna i miękka rączka z pianki EVA zapewnia komfort w kontakcie z dłonią, a szeroki i regulowany pasek przyniesie ulgę zmęczonym nadgarstkom. Kije te rekomendowane są również dla skiturowców. Dzięki swojej lekkości i jakości będą idealnym elementem zimowego wyposażenia.

Nie tylko piechurzy mają w czym wybierać. Dla osób, które biegają po górach idealnym modelem kijów, jest Sky Run. Odznaczają się one dużą wytrzymałością i lekkością. Posiadają cztery sekcje, a przewód łączący pozwala na szybkie złożenie i rozłożenie kijów. Są bardzo kompaktowe i po przytroczeniu do plecaka nie zahaczają o żadną część ciała. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom można je także włożyć do plecaka. Dodatkowym plusem jest lekka rączka z pianki EVA, a także możliwość wypięcia paska.

Odpowiednio dobrane i dostosowane do Twoich potrzeb kije trekkingowe, z całą pewnością staną się nieodłącznym elementem górskiego ekwipunku. Jednocześnie będą stanowić nieocenioną podporę na każdym kilometrze przemierzanej trasy. 

 

 

 

 

Polecane produkty

 

Kije trekkingowe 105-135 cm srebrne Spokey COMPASS  Kije trekkingowe 105-135 cm Spokey COMPASS  Kije trekkingowe karbonowe Spokey SKY RUN Kije trekkingowe ultralekkie karbonowe Spokey CARBON
Kije trekkingowe 105-135 cm srebrne Spokey COMPASS Kije trekkingowe 105-135 cm Spokey COMPASS Kije trekkingowe karbonowe Spokey SKY RUN Kije trekkingowe ultralekkie karbonowe Spokey CARBON