W okresie jesienno-zimowym treningi na zewnątrz rzadko kiedy wiążą się z przyjemnością. Ci, którzy chcą zachować formę, muszą albo skorzystać z oferty siłowni, albo zadbać o trening we własnych czterech ścianach, na przykład pedałując podczas oglądania ulubionego serialu. Nie da się ukryć, że ta druga opcja jest znacznie bardziej komfortowa. Jaki rower stacjonarny kupić do domu?

Dlaczego warto kupić rower stacjonarny?

Zakup takiego sprzętu to niewątpliwie niemały wydatek dla naszego portfela. Nic więc dziwnego, że pojawiają się sceptyczne głosy, każące rozważyć wszelkie za i przeciw takiej inwestycji. Rower stacjonarny bez problemu możemy znaleźć w niemal każdej siłowni. Co przemawia za tym, by kupić go i używać we własnym domu? Największą zaletą posiadania własnego roweru stacjonarnego jest możliwość ćwiczenia w niemal każdej chwili. Nie wymaga to od nas spakowania się i dotarcia na siłownię – możemy siąść na rower i obejrzeć ulubiony serial, poczytać książkę czy powtarzać materiał do egzaminu na studia. W każdej chwili możemy również przerwać trening i wrócić do niego, kiedy tylko mamy ochotę – nie musimy ćwiczyć tylko raz dziennie, jak w przypadku treningu na siłowni. Argumentem „za” jest także alternatywa dla miłośników tradycyjnego kolarstwa na czas jesienno-zimowy, gdy pogoda oraz wszechobecny smog nie zachęcają do treningów na zewnątrz. Rowerki treningowe to nie tylko doskonały sposób na rozgrzewkę, ale także możliwość wykonywania szerokiego zakresu ćwiczeń, w zależności od przyjętej pozycji i intensywności treningu. Taka forma nie zawsze jest możliwa podczas jazdy na rowerze tradycyjnym, ze względu na liczne utrudnienia środowiskowe.

Rodzaje rowerów stacjonarnych

Na rynku jest spory wybór rozmaitych sprzętów, które umożliwiają dopasowanie ich do preferencji użytkownika. Zanim dokonamy wyboru, powinniśmy zastanowić się, jakie są nasze potrzeby i preferencje, a także jakie mamy możliwości i jakie efekty treningowe chcemy uzyskać. Najpopularniejszym rodzajem rowerków treningowych są rowery pionowe. Jazda na nich najbardziej przypomina tradycyjną jazdę na rowerze – pozycja osoby ćwiczącej jest wyprostowana lub lekko pochylona do przodu, w zależności od ustawienia. Na takim sprzęcie możemy przeprowadzić zarówno delikatny trening, w stylu jazdy na rowerze miejskim, jak i bardziej intensywny, przypominający szybką jazdę w terenie, na rowerze górskim lub szosowym. Taki rower jest dedykowany zwłaszcza osobom początkującym oraz tym z problemami natury kardiologicznej. Odradza się go jednak osobom skarżącym się na bóle pleców, ponieważ może pogłębiać problem. Dla tych, którzy skarżą się na problemy z kręgosłupem i chcą spróbować jazdy na rowerze stacjonarnym, polecane są rowery poziome, w których siedzenie posiada oparcie, a pedały są wysunięte maksymalnie do przodu. Taka pozycja nie obciąża kręgosłupa i uaktywnia mięśnie brzucha. Niestety, tego typu rowery przeważnie zajmują znacznie więcej miejsca niż rowery pionowe. Dodatkową przewagą niektórych modeli rowerów pionowych (jak np. roweru magnetycznego Spokey XFIT+) jest możliwość złożenia ich po użyciu i schowania do szafy, by zajmowały jak najmniej przestrzeni. Takie rozwiązanie pozwala na użytkowanie rowerka treningowego nawet w niewielkiej kawalerce. Kolejny rodzaj rowerów treningowych to rowery spinningowe, przeznaczone do intensywnych ćwiczeń w pozycji pochylonej do przodu. Dla tych, którzy na poważnie traktują trening w domu i zależy im na intensywnym treningu, taki rower będzie znacznie lepszym rozwiązaniem niż tradycyjny rowerek pionowy, który oferuje bardziej łagodną pozycję. Trening na tego typu sprzęcie przypomina jazdę rowerem szosowym, dlatego przeznaczony jest dla bardziej zaawansowanych użytkowników i nie nadaje się dla początkujących.

Rower mechaniczny czy magnetyczny?

Wiele osób nie ma pojęcia, czym różnią się te dwie opcje, dlatego stając przed zakupem rowerka treningowego czują się zagubieni. Tymczasem różnica jest banalnie prosta: rower mechaniczny jest najtańszym i najprostszym rozwiązaniem, stosowanym w modelach przeznaczonych dla mniej wymagających użytkowników. Regulacja oporu odbywa się poprzez zwiększanie tarcia koła roweru, za pomocą pokrętła. Takie rozwiązanie często wiąże się ze sporym hałasem oraz jest uznawane za znacznie gorsze od systemu magnetycznego. Rower magnetyczny pozwala na dużo większą precyzję w określeniu stopnia oporu. Regulacja odbywa się z pomocą hamulca magnetycznego, który pozwala na ustawienie bardzo wysokiego stopnia trudności, który jest niedostępny w bardziej podstawowych wersjach mechanicznych. Zaletą jest także niemal bezgłośna praca urządzenia, dzięki czemu może być używane w mieszkaniu bez wpływu na komfort domowników.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rowerka treningowego?

Oprócz rzeczy oczywistych, takich jak gabaryty, masa oraz możliwość złożenia urządzenia, warto sprawdzić także kilka innych rzeczy. Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić możliwości regulacyjne siodełka oraz kierownicy, by uniknąć dyskomfortu w czasie treningu. Przydatne mogą okazać się także dodatkowe funkcje, takie jak pomiar czasu, odległości, prędkości czy mierzenie tętna w czasie ćwiczenia. Dla umilenia monotonnego treningu dobrym pomysłem mogą być także uchwyty na książkę czy tablet, które będą dodatkową motywacją do codziennych ćwiczeń.