(fot. Katarzyna Irzeńska, Planowanie trasy z mapą turystyczną)

W poprzednich artykułach zaproponowałam kilka tras o różnym stopniu trudności. Teraz kilka wskazówek, jak samemu planować kolejne wyprawy.

Zanim wyruszymy w góry czeka nas konkretne zadanie, od którego zależeć będzie przebieg naszej pieszej wycieczki. Wybór szlaku. Okazuje się, że jest to bardzo ważna kwestia. W zależności od tego ile mamy czasu na przejście, jaka jest pora roku, jaki jest nasz stan kondycji a także innych uczestników wycieczki powinniśmy dobierać do tych możliwości rodzaj trasy. Jak idziemy z dzieckiem to także nie powinniśmy wybrać morderczej trasy.

Dodatkowo wybór szlaków ma znaczenie także podczas pory roku. Mimo, że np. na tabliczce widnieje zapis, że czas przejścia to 2h, to porą zimową okazuje się, że na pewno wędrówka zajmie nam więcej czasu, chyba, że jesteśmy wprawieni w górskie trekkingi.

 

Kolory na szlaku. Bardzo często słyszy się, że szlak czarny jest najtrudniejszy a im „jaśniejszy” kolor tym łatwiej. Nieprawda! Kolory nie oznaczają trudności szlaku, a informują nas o jego rodzaju.

Czerwony szlak – są to zazwyczaj główne szlaki na wyznaczonym obszarze. Traktujmy je jako te najważniejsze. Czerwone szlaki zazwyczaj są długie, a ich trasy przebiegają przez wartościowe miejsca z turystycznego punktu widzenia.

Szlak niebieski – nie jest szlakiem głównym, ale pod względem ważności jest zaraz po czerwonym. Są to zazwyczaj długie dystanse.

Szlak żółty – to zazwyczaj łącznik z innymi szlakami. Czasami także dojściowe. Czyli idąc żółtym będziemy wiedzieli, że łączy się on z jakimś innym w pewnym miejscu lub stanowi punkt styku.

Szlak zielony – doprowadza do charakterystycznych miejsc lub je łączy. Bywa szlakiem dojściowym.

Szlak czarny – szlak dojściowy, rzadko łącznikowy. Zazwyczaj oznacza krótkie dystanse, ale nie ma od tego reguły. Szłam kilkoma czarnymi, które były długimi odcinkami.

Katarzyna Irzeńska
Obserwatorium podróży
www.obserwatoriumpodrozy.com

___

Katarzyna Irzeńska
Blogerka, pasjonatka górskich wędrówek oraz podróżowania. Każdą wolną chwilę poświęca swojej pasji. Urodziła się i mieszka na Śląsku, dlatego bardzo często bywa w Beskidach. Nie lubi marnowania czasu, woli żyć aktywnie. Często można spotkać ją na górskim szlaku lub w podróży do różnych zakątków świata. Stara się łączyć stałą pracę z podróżowaniem.
Kasia od kilku lat prowadzi bloga Obserwatorium podróży (www.obserwatoriumpodrozy.com). Opisuje na nim swoje wyjazdy.

 

___

Przypominamy o aktualnie trwającej promocji! Kupując produkty Spokey z linii Outdoor za min. 89 zł możesz otrzymać kod do wersji premium aplikacji Mapa  Turystyczna! Szczegóły TUTAJ.